Atatürk’ün kişilik özellikleri hakkında bildiklerinizi anlatınız.

Atatürk’ün kişilik özellikleri hakkında bildiklerinizi anlatınız.

Atatürk gelmiş geçmiş en iyi liderlerden birisiydi. Türk halkı için büyük bir şans da getirmiş olduğu devrimler ile birlikte de büyük bir devir kapanmış bambaşka bir çağ açılmıştır.

  • Büyük Savaşların kazanılması,
  • Elimizdeki pek çok ilin başka bir ülkenin himayesine gitmesinin engellenmesi,
  • Hala bu topraklarda yaşıyor olmamızın büyük etkilerinden birisi savaşçı ruhlu oluşuydu. Kişilik özelliklerinden biri onun savaşçı ruhlu ve cesur oluşuydu.

O kararlıydı. Kararlılık insana başarmak istediği konuda zafer kazandırır. O şeyden pes etmemek, yılmamak ve sürekli olarak planlar yaparak, düşünerek, tasarlayarak; kararlı bir şekilde o yolda ilerlemektir. Atatürk de böyle yapmıştır. Kararlılığını hiçbir zaman pes ederek baltalamamıştır. Her zaman kararlı ve hedefine yönelik adımlar atmaya çalışmıştır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

O hep disiplinli olmuştur. Kendi öz disiplinini sağlayabildiği içinde emrindeki askerlere de öyle olmayı aşılamıştır.

 

Milletini çok seven ve bunun için mücadele eden biriydi. Hiçbir zaman pes etmezdi ve bunu her yerde savaşı hakkı ile sonlandırmasından anlamaktayız. Tam bir ordu komutanıydı. Askerleri güzel bir şekilde eğitmekte ve onları doğru bir şekilde yönlendirebilmekteydi. İleri görüşlüydü ve pek çok şeyi önceden görebiliyor ve ona göre planlamasını yapıyordu.

Çocukları ve doğayı da çok severdi. Ağaçların bakımına çok önem verirdi. Ağaç zarar görmesin diye oturduğu evi altına raylarda ilerlettiği bilinmektedir. Çocukları dinlerdi. Onları koca bir adam gibi dinlerdi ve fikirlerine önem verirdi ve yardımda bulunurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir