Atatürk’ün hangi özelliklerini biliyorsunuz?

Atatürk’ün hangi özelliklerini biliyorsunuz?

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olan ulu önder Atatürk’ün en çok öne çıkan özelliklerinden biri Vatanseverliğidir. İdealist, çalışkan azimli, kararlı ve ileri görüşlü biri olan Atatürk, tüm Türk gençliği için bir örnektir. Bu nedenle Atatürk’ün hayatını iyi anlamalı ve bu vatan için neler yaptığını ve ülkemizin bağımsızlığı için nasıl çaba gösterdiğini çok iyi öğrenmemiz gerekir. Atatürk’ün bizlere ışık tutan bazı kişisel özellikleri şunlardır:

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın
  • Atatürk Vatanseverdi: Vatanın savunulması için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan Atatürk, İstiklal savaşının kazanılmasında en önemi aktörlerden biridir. Ülkenin bağımsızlık mücadelesi sırasında canını dişine takarak Türk milleti ile birlikte birçok savaş kazanarak bu vatanı bizlere emanet etmiştir.
  • Atatürk İdealistti: Atatürk’ün en önemli ideallerinden biri Türk milletinin refah seviyesini artırarak diğer milletler arasında yükselmesini sağlamaktı. Bir idealist olarak koyduğu hedefleri birer birer gerçekleştirerek bu yolda bize ilham kaynağı olmuştur.
  • Atatürk İleri Görüşlüydü: Zeki bir yapısı olan Atatürk, olayların gidişatını iyi analiz ederek sonucun neler olabileceğini önceden tahmin edebilen bir devlet adamıydı. Bunun en büyük örneklerinden biri de Çanakkale Savaşı sırasında düşman askerlerinin nerelerden gelebileceğini önceden sezerek Türk ordularını yönlendirmesi ve böylece büyük bir zafer kazanılmasına vesile olmasıdır.
  • Atatürk İyi Bir Yöneticiydi: İyi bir yöneticide olması gereken tüm özellikleri üzerinde taşıyan Atatürk, kibar davranışları, dürüstlüğü ve emir veriş tarzı gibi tüm davranışlarında bizlere çok örnek olmuştur. Gerek devlet yönetiminde gerekse ordudaki askerlik görevinde hiçbir maceraya hayatında yer vermemiş, aksine büyük kararların verilmesi için liderin kararlı ve cesaretli olması gerektiğini savunmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir