Atatürk’ün devlet adamlığı ve askerliği dışındaki bu yönünün (okuma tutkusu yönü) önemi

Atatürk’ün devlet adamlığı ve askerliği dışındaki bu yönünün (okuma tutkusu yönü) önemini aşağıda boş bırakılan yere yazınız.

Cumhuriyetimizin kurucu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün başarıları yalnızca askeri alanda ve devlet adamlığı alanında değildir. Atatürk bunların yanı sıra çok iyi bir kitap okuyucusuydu. Öyle ki Atatürk cephede savaş durumunda dahi kitap okuma tutkusundan vazgeçmemişti. Atatürk’ün binlerce kitap okuduğu bilinmektedir. Bu okumalar üstünkörü okumalarda değildir. Her kitap satır satır okunarak, gerekli görülen yerlerin altı çizilmiş ve notlar alınmıştır.

Atatürk parasının önemli bir kısmını kitap satın almak için kullanırdır. Özellikle askerlik görevi sona erdikten sonra kitap okumaya daha çok zaman ayırmayı başarabilmişti. Atatürk günlük yaşantısının önemli bir kısmını kitap okumaya ayırırdı. Bu alışkanlığını daha çok küçük yaştayken edinmişti.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Bir an bir boşluk yakaladığında hemen bu boşluğu kitap okuyarak değerlendirirdi. Atatürk’ün özellikle tarihle alakalı kitaplara büyük bir ilgisi vardı. Tarih okumalarını çok önemserdi ve geleceği inşa ederken tarihten çıkarılacak derslerin büyük bir önemi olacağının da farkındaydı. Atatürk okuma tutkusunu yakınında bulunan tüm insanlara kazandırabilmek için de büyük bir çaba göstermişti.

Atatürk’ün hem askeri bir deha hem başarılı bir devlet adamı olmasının arka planında yatan şeylerden bir tanesi de kesinlikle okuma tutkusuydu. Onun çağının ileri gelen fikir adamlarından biri yapan, yalnızca yaşadığı dönemi değil geleceği de yorumlamasındaki başarısı da yine okuma tutkusunun önemli bir rolü bulunmaktaydı. Atatürk’ün örnek alınacak pek çok davranışının yanına okuma tutkusunu da eklemek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.