Atatürk neden bir geometri kitabı yazmış olabilir?

Sizce Atatürk neden bir geometri kitabı yazmış olabilir?

Atatürk’ü sadece bir devlet adamı olarak görmek bu ölçüde yetersiz olacaktır. Ülkemizi, vatanımız, vatandaşlık haklarımızı borçlu olduğumuz Mustafa Kemal Atatürk’ün çağdaş Türkiye için atmış olduğu adımlar saymakla bitmez. Devlet adamlığı kimliği altında attığı adımlar bizi bugünlere getirmiş, başöğretmen kimliği ile attığı adımlar da bizi çağdaşlaştırmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün yazdığı eserlerden birkaçını biliyoruz. Ancak içlerinde anlamlandırılamayan bir tane var. Komutan, önder, ülke kurucusu bir adam o senelerde neden geometri kitabı yazmış olabilir? Milli Mücadele ve öncesi dönemlerde bir geri kalmışlık, bilimden uzaklık ülkemize hakimdi. Bunun temel sebebi Osmanlıca dilinin karmaşıklığı, çevrilmesindeki zorluk, bilimsel makalelerin tam anlamıyla aktarılamamasıydı.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Türkçe resmi dil ilan edildikten sonra, kaynak eksikliği çekilmeye başlandı. Terimlerin tam Türkçe karşılıkları bulunamıyordu. İşte bu yüzden Mustafa Kemal Atatürk, bir geometri kitabı yazdı ve bu tamamen Türkçeydi. Bu sayede günümüzde kullandığımız geometri terimlerini bize Atatürk kazandırdı. Bu kitap bir öncü meşaleydi, diğer bilimlerde aynı özenin gösterilmesi amaçlanmıştı. Çevrilen kitaplar, makaleler sayesinde ülke halkı daha çok şeyden haberdar olacaktı. Üstelik bunu ana dilleri ile yapacaklardı. Ülkenin ilerlemesi ve gelişebilmesinde,  önemsiz gibi görülen çok önemli bir adımdır bu kitap.. Atatürk’ün bu kitabı yazmasını, yine onun bir sözüyle açıklayabiliriz;  ‘’ Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.’’

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.