Atatürk hangi fikir adamlarından nasıl etkilenmiştir?

Atatürk hangi fikir adamlarından nasıl etkilenmiştir?

Mustafa Kemal Atatürk’ü bilim, sanat, siyasette etkilemiş olan pek çok kişi bulunmaktadır. Bu kişiler, onun ileride engin görüşlü bir komutan ve iyi bir yönetici olmasına büyük katkı sağlamıştır. Mesela Atatürk’ü etkileyen düşün adamlarının başında dünyaca ünlü Jean-Jacques Rousseau gelmektedir. Karakter olarak özgürlükçü, toplumsal siyasal rejim olarak da Cumhuriyetçi biri olan Jean-Jacques Rousseau, Atatürk tarafından özellikle takip edilen bir isimdi. Rousseau’nun “ContratSocidl” adlı eserini okuyan ve yaptığı okuma sırasında çeşitli notlar alan Mustafa kemal Atatürk’ün bugün “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” sözlerini bu eserden esinlendiği bilinmektedir.

Mustafa Kemal’in etkilendiği bir diğer düşün adamı Montesquieu olmuştur ve onun Kanunların Ruhu adlı eseri dikkatlice incelediği bilinmektedir. Cumhuriyetin bir erdem ve fazilet rejimi olduğunu ise bu eserden öğrendiği ileri sürülmektedir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

İlim ve aklın yoluna dair fikirlerine ise Voltaire’in yön verdiği düşünülmektedir.  Dinin değil, ilmin sesine kulak verilmesi gerektiği de yine Voltaire eserlerinde karşımıza çıkmaktadır.

Atatürk’ün özgürlük ve vatan kavramları konusunda özellikle üzerinde durduğu yazarlardan birisi de Namık kemal olmuştur. Şehbenderzade Ahmet Hilmi ise toplumsal ve devrimci görüşlerin oturmasında Mustafa Kemal’e büyük katkı sağlamıştır. Abdullah Cevdet ile biyolojik materyalizm, sosyal ve laik düşünce konularında ilerleme sağlamış laik devlet konusunda Ali Suavi’den etkilenmiştir. Tüm bunların yanında Yahya Kemal, Faruk Nafiz Çamlıbel, Mehmet Emin Yurdakul ve Tevfik Fikret de Atatürk’ün etkilendiği şairler arasında yerini almıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.