Asitlerin ve bazların genel özellikleri nelerdir?

Asitlerin ve bazların genel özellikleri nelerdir? Belirtiniz.

 

Asitlerin tatları ekşidir. Mavi turnusol kağıdını kırmızıya çevirirler. Asitlerin sulu çözeltileri elektrik akımını iletir. Ayrıca bu sulu çözeltilerine hidrojen iyonu verirler. Metalleri aşındırıp yapılarını bozarlar. Maddeler üzerinde yakıcı etkileri vardır. Örneğin karınca asidi olarak da bilinen formik asit, karınca ısırdığı zaman insan teni üzerinde yakıcı özellik gösterir.  Hidroklorik asit, nitrik asit,  asetik asit, formik asit, fosforik asit, sülfürik asit bazı kuvvetli ve zayıf asitlerdir. Günlük hayatımızda sıkça kullandığımız elma, limon, yoğurt, turşu… gibi ürünlerde de belli bir miktarda asit bulunmaktadır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Bazların ise tadı acıdır. Kırmızı turnusol kâğıdını maviye çevirirler. Bazlar saf haldeyken elektrik akımını iletmezken sulu çözeltileri elektrik akımını iletir. Ve bu sulu çözeltilerine hidroksit iyonu verirler. Saf haldeyken tahriş edicidirler. Ele kayganlık hissi verirler.  Fenol ftalein çözeltisi (indikatörü) damlatılınca renkleri pembeye döner. Potasyum hidroksit, sodyum hidroksit, amonyak bazı kuvvetli ve zayıf bazlardır. Genellikle temizlik ürünleridir. Günlük hayatta sıkça kullandığımız sabun, deterjan… gibi ürünlerde de belli bir miktarda baz bulunmaktadır.

 

Asitler ve bazlar aynı kapta bir araya getirildikleri zaman aralarında kimyasal reaksiyonlar meydana gelir. Bu reaksiyonlar sonucunda ürün olarak tuz, su ve ısı açığa çıkar. Ancak istisnai olarak az önce zayıf baz olarak adlandırdığımız amonyak yapısında hidroksit iyonu bulundurmadığı için asitlerle verdiği tepkimelerde açığa su çıkartmaz. Sadece tuz ve ısı açığa çıkar. Asit ve bazların çoğu insan sağlığına zararlı maddelerdir. Bu nedenle tatlarına bakılması tehlikeli olabilir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz Oy Verilmemiş)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir