Asit yağmurlarının oluşum sebeplerini ve çevreye verdiği zararları düşününüz.

Asit yağmurlarının oluşum sebeplerini ve çevreye verdiği zararları düşününüz. Bu sorunun çözümü için öneriler üretiniz ve bunları sınıfınızda arkadaşlarınıza aktarınız.

 

İnsanların kullandığı odun, kömür, doğal gaz ve petrol gibi yakıtların yanması sonucunda azot ve kükürt gibi açığa çıkan gazların bulutlardaki su buharı ile tepkimeye girmesi sonucu ortaya çıkan sülfürik ve nitrik asitlerin doğa olayı aracılığı ile yeryüzüne inmesi olayına asit yağmurları denir. Asit yağmurlarının oluşum sebeplerinden bahsedecek olursak; motorlu araç kullanımı sonucu aracın egzozundan doğaya salınan gazlar, yanardağ patlamaları sonucunda havaya karışan gazlar, fabrika bacalarından çıkan karbondioksit, kükürtdioksit ve azotdioksit gibi gazlar, güzel kokmak için kullanılan deodorant ve parfümleri örnek verebiliriz.

 

Asit yağmurlarının çevreye verdiği pek çok zarar vardır. Asit yağmurları doğaya zarar verdiği için insanlar da dahil olmak üzere tüm canlılar zararlarından etkilenmektedir. Bu zararlara örnek verecek olursak; asit yağmurları akarsu ve göllerdeki asit dengesini bozduğu için bu suda yaşayan canlılara da, bu suyu kullanan canlılara da zarar vermektedir. Orman ve bitki örtüsüne zarar vererek yok olmasına sebep olmaktadır, bundan dolayı insanların ve hayvanların gelecekteki yaşamı tehlikeye düşmektedir, insanların akciğer kanseri, nefes darlığı gibi çeşitli solunum yolları hastalıklarına yakalanmasına neden olmaktadır. Asit yağmurları canlılar dışında tarihi eserlerin de hızla aşınıp zarar görmelerine sebep olmaktadır.

 

Asit yağmurlarının önlenmesi için; sanayide kullanılan fosil yakıtları yerine kükürt ve azot içermeyen doğalgaz,  jeotermal ve güneş enerjisi tercih edilmeli, yeşil alanlar daha fazla arttırılmalı, toplu taşıma araçlarının kullanımı yaygınlaştırılmalı, havayı daha çok kirleten kaçak kömür kullanımı engellenmeli, fabrika bacalarına filtre takılmalı, her sene baca ve soba boruları temizlenmelidir. Asit yağmurları doğanın dengesini bozarak canlıların gelecekteki yaşamını tehlikeye attığı için bu konuda tedbir almak çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.