Aşağıdaki parçadan Atatürk’ün hangi özelliği çıkarılabilir?

Aşağıdaki parçadan Atatürk’ün hangi özelliği çıkarılabilir? “İnsan mensup olduğu milletin varlığını ve saadetini düşündüğü kadar, bütün cihan milletlerinin huzur ve refahını düşünmeli ve kendi milletinin saadetine ne kadar kıymet veriyorsa bütün dünya milletlerinin saadetine hizmet etmeye de, elinden geldiği kadar çalışmalıdır.”

Bu söz Atatürk’ün yalnızca kendi milletinin değil dünyada tüm halkların mutluluğunu önemsediğini gösteren çok önemli bir sözdür. Atatürk’ün bir barış insanı olduğunu tüm dünya uluslarının kardeşçe ve özgür bir dünyada yaşamaları gerektiğini vurgulamaktadır. Öte yandan Atatürk’ün fikir adamlığının ne kadar güçlü olduğunu da göstermektedir. Onun fikirleri gelip geçici değildir. Günümüzden bakarsak insanlık halen bu özlem içerisindedir.

İnsanlık halen refah ve huzur içerisinde bir arada yaşayamamaktadır. Atatürk’ün sözünde dediği gibi sadece kendi milletimizin refah ve huzuru için değil tüm dünyanın refah ve huzura kavuşması için mücadele etmeliyiz. Atatürk’ün fikirleri gelip geçici bir an için söylenmiş sözler olmadığının da bu söz kanıtlar derecededir. Bu söz aynı zamanda Atatürk’ün yalnızca bizim için önemli bir lider ve fikir insanı değil tüm dünya için önemli bir insan yapmaktadır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Eğer tüm insanların refahını ve huzurunu düşlüyorsak Atatürk’ün izinden gösterdiği yoldan gitmek gerekmektedir. Atatürk bu özlemini başka bir özlü sözünde dile getirmişti. O sözü de burada hatırlatmak gereklidir; “Yurtta barış dünyada barış” işte Atatürk’ün yalnıza kendi ulusunu değil, diğer tüm uluslarının refahını ve mutluluğunu düşündüğünü göstermekte olan bir söz.

Dünyada yaşanmakta olan savaşların yaşanmaması için Atatürk’ün izlediği yola, sözlerine ve attığı adımları daha dikkatli incelemeli ve anlamalıyız. Hem ülkemizin hem de dünyanın daha yaşanılır bir yer olması için adımlar atmalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.