Aşağıdaki fotoğrafı inceleyiniz.

Aşağıdaki fotoğrafı inceleyiniz. Bu fotoğrafın sizde uyandırdığı duygu ve düşüncelerden hareketle hikâye edici bir metin yazınız. (Eski halı dokuma tezgahlarında halı dokuyan Anadolu kadını resmi)

El emeği göz nuru, derler ya tam da bu tanım bu resmi tanımlıyor. Halılar çok eski dönemden bu yana Anadolu’nun en bilinen tarihi değerleri arasında yer alıyor. Hatta Anadolu’daki el dokuması halıların ününün dünyanın tamamına yayıldığı da biliniyor. Elbette ki bu halıların bu kadar değerli olmasını mümkün kılan en temel husus da Anadolu kadının el emeğidir.

Sanayi devrimi öncesinde hemen her şey kas gücüyle yapılırdır. Dolayısıyla üretim sektöründe var olan şeylerin yapılması çok daha güçtü. Bu ürünlerin üretimlerinin uzun zaman alıyor olması ve emek gerektiriyor olması; bu ürünleri kıymetli kılıyordu.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Bundan dolayı el yapımı ürünleri kullanırken insanlar çok daha özenli davranıyordur. Oysa günümüzde fabrikalarda seri üretim halinde üretilmiş olan ürünler çok daha çabuk bir şekilde yıpratılabiliyor.  Bununla birlikte el emeğiyle üretilmiş halıların kullanım süresinin çok uzun olduğunu da söyleyebiliriz.

Anadolu kadınının el emeği göz nuruyla üretimini yaptıkları halılara duygularını da işlediklerini söyleyebiliriz. Bundan dolayı bu halılarda yer alan her bir motifin kendine has anlamının olduğunu söyleyebiliriz. Bu halılara genç kızlar hayallerini işlerken ilmek ilmek hayaller kurduklarını da söyleyebiliriz. Bütün bu bilgiler ışığında Anadolu kadının çalışkan olduklarını söyleyebiliriz. Bununla birlikte fedakarlıklarıyla da ön plana çıkan Anadolu kadınının, üretime katkı sunmak konusunda da iddialı olduklarını söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir