Arz yönlü ekonomik anlayış ne demektir?

Arz yönlü ekonomik anlayış ne demektir? Açıklayınız.

Ekonomi, kısıtlı kaynaklarla sınırsız ihtiyaçların karşılanması sanatıdır. Günümüzde ekonomik faaliyetler insan sayısının önlenemez bir şekilde artmasına bağlı olarak çeşitlilik göstermiştir. Ekonomi denildiğinde temel birkaç terimden bir tanesi olan arz talep dengesi, günlük hayatta da sıklıkla karşılaştığımız unsurlar arasında yer almaktadır. Arz dendiğinde talep unsuru da beraberinde gelmekte olup, her ikisi birlikte iktisadın temelini meydana getirmektedir.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Buna göre arz, üretim faaliyetlerini ve imalatı temsil eden bir tanım olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanında arz tabirinin ardılı olan talep de, piyasa koşullarında herhangi bir ürünün istenme ve tüketilme oranını tabir etmek için kullanılmaktadır. Günümüzde ekonomik çeşitlilik ve faaliyetler genellikle arz-talep dengesi üzerinde oluşmaktadır. Arz eksikliği olduğunda, ürün kıtlığı yaşanmakta ve mevcut ürünlerin değeri de olması gerektiğinin üzerine çıkabilmektedir.

 

Talep eksikliği durumunda ise bu kez imalatçı zor duruma düşmekte ve ürünlerini satamama gibi bir durumla karşılaşabilmektedir. Bu durumda da ürün fiyatları değerinin altına düşebilmektedir. Sonuç olarak ekonomide arz ve talep dengesinin sıkı sıkıya sağlanması oldukça önemlidir. Ülkemizde arz yönlü bir ekonomi modeli benimsenmiştir. Arz şeklinde örgütlenen ekonomilerin temel prensibinde, üretici önceden sunduğu imalat modeli teşvik ve yardım beklentisi içinde olması şeklinde bir anlayış ortaya atılmaktadır. Arz ile yürütülen ekonomik faaliyetler önemli bir ekonomi anlayış yönünü temsil etmektedir. Ekonomi ve toplum ilişkisi bölünmez bir bütünü temsil etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.