Arkadaşlarınızın hangi davranışları sizi mutlu eder?

Arkadaşlarınızın hangi davranışları sizi mutlu eder, hangileri üzülmenize neden olur? Örnek veriniz.

Arkadaşlarım hazırlayacağım proje, ders veya ödevlerde bana yardımcı olurlarsa, oyun veya takım çalışmalarında kurallara uyarlarsa, benim için sürpriz doğum günü veya başka bir konuda sürpriz hazırlarlarsa, hangi konuda olursa olsun doğru konuşurlarsa beni mutlu eder, ederler. Benimle dalga geçtiklerinde, bana çeşitli durumlarda lakap taktıklarında, oyun veya takımdaki koyduğumuz kurallara aykırı hareket ettiklerinde, yalan konuştuklarında ve sırrımızı başkalarına söylediklerinde benim üzülmeme sebep olurlar.

Aynı ortamı paylaştığımız insanlar sürekli olumsuz davranışlar sergiliyor ve bu yanlışının farkına varmıyorsa bu davranışları okulu, sınıfı veya yaşadığımız hangi ortamsa orayı olumsuz etkiler diye düşünüyorum ve bunu kendimde bizzat hissetmişimdir. Her ne kadar çevremiz tarafından samimi ve iyi biri olarak tanınsak da diğer arkadaş ve gruplardaki arkadaşlarımızın olumsuz davranışları kesinlikle bizim de değişmemize neden olabilir. Bizi olumsuz etkileyen davranışları bizlerde yapmaya başlarız.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Okulda, sınıfta, çevremizde yapılması istenmeyen davranış gösteren kişilerle kimse konuşmak istemez, kimse tarafından sevilmez. Konuşma ve paylaşımlara fazla girilmez. Bende bu konuda karşılaştığım kişilere tepkimi bu şekilde gösteririm.

Örnek olarak söylemem gerekirse arkadaşımızın istenmeyen davranışları sonucunda (mesela lakap takılırsa) kavga edebiliriz, birbirimizi kırabiliriz. Böylece o arkadaşımızla küsmemize ve bir daha belki de düzelmeyecek bir duruma gelir arkadaşlığımız.

Sonuç olarak da olumsuz davranışları olan insanlarla arkadaş olmamamız onlarla fazla samimi olmamamız bizler için en doğru seçim olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir