Arkadaşlarımızla iyi ilişkiler içinde olmak için onlara karşı davranışlarımızda nelere dikkat etmeliyiz?

Arkadaşlarımızla iyi ilişkiler içinde olmak için onlara karşı davranışlarımızda nelere dikkat etmeliyiz?

Arkadaş, birey için önemlidir. Fıtratı gereği sosyal bir varlık olarak yaratılmış canlı, kafasının uyuştuğu ve sırlarını paylaştığı bir diğer canlıyı arar. İyi ve kötü günlerinde bir ve beraber olacağı, diğer insanlardan bir adım önde tuttuğu kişi, arkadaştır. Arkadaş, kişi için oldukça önemlidir. İnsanın iyiye ve doğruya yönelmesini, iyide ve doğruda kalmasını, arkadaş sağlar.

Önem verilen insan arkadaş ile ilişkilerde de buna göre davranılmalıdır. Ona ne denli önem verdiğini hissettirmen gerekir. Peygamber Efendimizin tavsiyesi üzerine, onun için yüreğinde beslediğin sevgiyi, dilinle de söylemek gerekir. insanların hemen hepsinin çoğunlukla yaptığı hatayı, yapmamak lazımdır. O da, arkadaşının sözünü kesmeden, sözü bitinceye kadar onu dinlemektir. Başka şeylerle uğraşmadan ve onun gözünün içine bakarak, pür dikkat, o saygıyla dinlenmelidir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Arkadaşının ani çıkışlarına aynısı ile mukabele etmemek, en doğru adımdır. Zira sinir denilen insani özellik geçtiğinde, hatasından dolayı pişmanlık duyulacaktır. Yapıcı ve sert olmayan yumuşak bir üslup, daima muhatabının sakinleşmesine ve aklı selim düşünmesine sebep olacaktır. Hataları bizzat ve alenen değil, ya bir olay anlatıyormuş gibi ya da bir kenara çekip üslubunca söylemek, en doğrusudur.

Şaka, dozunda ve değerinde güzeldir. Hangi şakalardan hoşlanmadığını bildiğin kişi, arkadaşındır. Sana yapılmasından huzursuz olduğunu, karşındakine yapma, ki bu bir de arkadaşınsa, prensibine uymak gerekir. Arkadaşlığınıza ihanet edecek hal ve hareketlerde bulunmamak gerekir. Arkadaş, hoş vakit geçirilen ve zamanın çoğunda paylaşımda bulunan biridir. Ve arkadaşın bilerek yapacağı hatalara mani olmak, arkadaşlığın bir gereğidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.