Arkadaşlar arasında yardımlaşma niçin önemlidir?

Arkadaşlar arasında yardımlaşma niçin önemlidir?

Yardımlaşmak insan hayatına önem katan bir davranıştır. İyi bir birey yardıma ihtiyaç duyan hemen her canlıya yardım eder. Bir insana yardım etmekle bir hayvana veya bir bitkiye yardım etmek arasında fark yoktur. Yardım eden kişinin hayata verdiği değer ile ölçülebilecek bir durumdur bu. Acıkmış bir köpeğe ekmek vermek veya susamış kurumaya yüz tutmuş bir çiçeğe su vermek toplumsal değerlerimize sahip çıktığımızın göstergesidir.

Arkadaşlıkların başlangıç noktası çıkar olmamalıdır. Çıkarsız yardımlaşma bizi erdemli bireyler arasına dahil eder. Aksi takdirde toplumdan soyutlanmamıza hatta dışlanmamıza dahi sebep olabilir. Olaya kendi açımızdan da bakmakta fayda var. Bize yardım etmeyen bir bireye yaklaşımımız ile her zaman çıkarsız bir şekilde ihtiyaç duyduğumuz anda bize yardım elini uzatan bireye yaklaşımımız bir olamaz. Birlik beraberlik duygularımızın gelişmesi için yardımlaşma kaçınılmazdır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Birbirine yardım eden bireyler her zaman en iyiye sahip olmuşlardır. Güçlü bir bağ kurabilmek adına da yardımlaşmaya ihtiyaç duyarız. Buda bizim iyi bir toplum olmamızı sağlayacaktır. Toplumsal düzenin sağlanması için hırsızlıkların, kapkaç olaylarının hatta belki de cinayetlerin önüne geçilebilmesi için zenginlerin fakirlere iyilerin kötülere yardım etmesi şarttır. Hal böyleyken bize ailemizden sonra en yakın ilişki kurduğumuz arkadaşlarımıza yardım etmemek arkadaşlığımızdan başlayarak belki de toplumumuzun bozulmasına kadar gidecek olayların önünü açacaktır.

Okulda veya dışarıda herhangi bir arkadaşımızın yardıma ihtiyacı olduğunu anladığımız anda yanına koşmalıyız. Belki her zaman maddi olarak yardımcı olamayız fakat bazen bir cümlemiz bile onu bulunduğu zor durumdan kurtaracaktır. İyi bir arkadaş olmak için kırmadan incitmeden yardımcı olmayı öğrenmemiz gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.