Antarktika’da 2048 yılından sonra maden işletme yasağının bitmesi

Antarktika’da 2048 yılından sonra maden işletme yasağının bitmesiyle madencilik faaliyetlerinin başlayacağı düşünüldüğünde ortaya çıkabilecek çevre sorunları neler olabilir?

2048 yılında maden çıkarma ve işletme yasağının bitmesiyle kıtada başlayacak olan madencilik faaliyetleri her şeyden önce kıtada kirliliğe yol açacaktır. Kıtada özellikle petrol rezervlerinin bulunması, bu petrolün çıkarılması ve taşınması esnasında pek çok kirliliğe beraberinde getirir.

Henüz bilim adamları ve araştırma istasyonları dışında kalıcı ve büyük nüfusun bulunmadığı kıtada, madencilik faaliyetleri için çalışmaya gelecek işçilerin oluşturacağı beslenme, barınma gibi ihtiyaçları da atıkların oluşmasına neden olacaktır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Kıtada çıkarılacak olan madenlerin işlenmesi için kurulacak tesislerin çıkaracağı atıklarda önemli çevresel sorunlara yol açabilir. Madenler ilk çıkarıldıkları haliyle kullanılamazlar. İşleme tesislerinde çok fazla miktarda su ile yıkanan madenlerin bir kısmı bazı kimyasal içeren maddeler ile kullanıma hazır hale getirilirler. Bu durumda kimyasal madde içeren ve oldukça zararlı olan atık suların, doğal çevre üzerinde büyük problemlere yol açacağı da beklenebilir.

 

Ayrıca madenlerin taşınması için kullanılacak olan araçların çıkaracağı zehirli gazlar ile boru nakil hatlarının doğal çevreye oldukça zarar vermesi de beklenebilir.

Madenlerin buzulların altında olması nedeniyle bu madenlere ulaşmak için buzulların eritilmesi de gerekebilir. Bu durum en önemli tatlı su kaynağı olan buzul sularının okyanusun tuzlu sularına karışmasına ve azalmasına neden olabilir.

Gerek çalışacak insanların, gerek taşıma araçlarının, gerekse maden tesislerinin ortaya çıkaracağı çevre kirliliği, doğal ortamın bozulmasına ve kıtada yaşayan başta penguenler olmak üzere bölgede ki hayvanların yaşam alanlarını kaybederek nesillerinin tükenmesine yol açabilir. Çünkü penguenlerin Antarktika dışında soğuk bir doğal yaşam alanı bulma şansları yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir