Anne babaya saygı ile ilgili ayet

Anne babaya saygı ile ilgili bir ayet öğrenerek sınıfınızda yorumlayınız.

İslam Din, büyüklere özellikle anne babaya iyi davranılmasını emreder. Anne baba, bir insanın hayatta sahip olabileceği en değerli varlıklardır. Bundan dolayı saygının ve sevginin en fazlasını hak etmektedirler. Kur’an’daki ayetler ve Peygamber Efendimizin (sav) hadislerine bakılarak dinimizin anne babaya saygı ve iyi davranmaya verdiği önemi anlayabiliriz. Anne babaya saygılı ve sevgili davranmak sadece dinimizin bir emri değildir. İnsan olmamızın gereği olarak da iyi davranmak zorundayız.

İsra Suresi 23ve 24. ayetlerinde Rabbimiz şöyle buyurmaktadır: Rabbin, kendisinden başkasına ibadet etmemenizi ve anne babaya iyi davranmanızı hükmetti. Eğer onlardan biri veya her ikisi senin yanında ihtiyarlığa ulaşırlarsa onlara Öf bile deme. Onları azarlama, onlara yumuşak ve tatlı söz söyle. Onlara acıyarak tevazu kanatlarını indir ve Ya Rabbi, onlar beni çocukken nasıl büyüttülerse sen de onlara öylece muamele et de.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Ayet, bir evladın anne babasına neden iyi davranması gerektiğini ve nasıl davranması gerektiğini açıklamaktadır. Ayette; beni küçükken nasıl büyüttülerse ibaresi geçmektedir. Anneler, gecelerini gündüzlerine katarak çocuğuna bakar. Onun ayağına bir dikenin batmasına bile gönlü razı olmaz. Babalar ise evlatlarının geçimini sağlayabilmek için maddi ve manevi sıkıntılara girer. Onlara iyi davranmamızın en temel nedeni onlara olan borcumuzdur.

Nasıl davranmamız gerektiği ise şu ibare ile anlatılır: öf bile deme. Ayetin tefsirini yapan alimler, eğer insanoğlunun anlayabileceği daha küçük bir kelime olsaydı Rabbimiz (cc) öf yerine onu kullanırdı derler. Bunun anlamı, anne ve babanın kalbini kıracak en ufak söz söyleme, en küçük davranışta bulunmadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir