Anlaşmazlıkların nedenleri ne olabilir?

Anlaşmazlıkların nedenleri ne olabilir?

Bulunduğumuz ortamda belki aile ortamımız belki de arkadaş çevremizdeki kişilerin düşünce yapıları birbirinden farklı olabilmektedir. Bu farktan kaynaklı olarak zaman zaman bazı olaylarda anlaşmazlıklar ve fikir uyuşmazlıkları yaşayabiliriz. Yemek istediğimiz yemeği ya da bizim sevdiğimiz herhangi bir kıyafeti yanımızdaki kişilerin sevme zorunluluğu bulunmamaktadır. Her insanın beyin algısı farklı olduğu için anlaşmazlıklar ortaya çıkabilmektedir. Farklı fikirlerin var olduğu ortamlarda da özellikle anlaşmazlıkların oluşması ve durumun çözüme kavuşması sürecinin zor oluşu da oldukça doğaldır. Her insanın kendine özgü bir yapısı olduğu için de bu farklılıklar ile bir arada aynı yerde bulunmak zorunluluğumuz olduğu için ve doğuştan böyle bir bünyeye sahip olduğumuz için de muhakkak ki anlaşmazlıklar yaşayacağız. Burada önemli olan her ne kadar fikir uyuşmazlığı yaşıyor olsak bile eğer kişi bizim iyi niyetimizi kötü yönlendirecek herhangi bir tavır veya sözde bulunmuyorsa o kişiye karşı hoşgörülü olabilmeliyiz.

Bazen de yanımızda kişi ya da aynı ortamda bulunduğumuz kişi bize alışamamış olabilir. Bundan kaynaklı olarak da hiçbir zaman bizimle aynı fikirde olma çabası da olmayabilir. Bu da doğal bir süreçtir herkes ile anlaşmak ya da herkes tarafından sevilmek zorunda da değiliz. Yine de her zaman için böyle bir durumla karşılaşıldığında anlaşılamama durumu söz konusuysa o kişiden uzaklaşabiliriz ya da o sorun çok önemli bir şeyse büyüklerimizden yardım alabiliriz.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Kişilerin anlaşılmamalarındaki en önemli etkenlerden birisi de birbirlerini dinlememeleridir. Arkadaşınla yaşamış olduğun herhangi bir sorunda kendi fikirlerini söyledikten sonra onun da fikirlerini dinlemek zorundasın eğer dinlemezsen anlaşmazlık daha da büyür ve hiçbir zaman çözüm yoluna kavuşmaz.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın