Anlamını bildiğiniz bir deyim ile ilgili hikâye edici bir metin yazınız.

Anlamını bildiğiniz bir deyim ile ilgili hikâye edici bir metin yazınız. Yazınızın içeriğine uygun bir başlık belirleyiniz.

Foyası meydana çıkmak: Yalanı, dolanı, hilesi, kötü niteliği, kusuru ortaya çıkmak anlamındadır.

Tüccarların Foyası Meydana Çıktı

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Ahlatlı, portakal bahçeleri ile ünlü bir şirin bir köydür. Buradaki portakalların tadı bambaşkadır. Halk genellikle geçimini portakalları satarak karşılamaktadır. Köye belli dönemde gelen tüccarlar köylünün portakallarını almaktadır. Halk da sorgusuzca güvenip portakallarını bu tüccarlara vermektedir. Çünkü kendileri gidip satsa nakliye parasıyla, alıcı bulmakla uğraşmak zorunda kalacaktır. Bu şekilde satmak herkesin işine gelmektedir.

 

Bu sene ise köye gelen kötü tüccarların niyeti farklıdır. Portakallarının eskisi kadar iyi olmadığını ve artık talebin çok olmadıklarını söylerler. Kaç ton portakalın köylünün elinde kalıp çürüdüklerinden bahsederler. Kendileri almazlarsa başka hiç kimsenin portakallarını almayacaklarını söylerler. Halkı bu şekilde kandırmaya çalışırlar. Halk da o kadar portakalın elinde kalacağı korkusu ile mecburen ucuz bir şekilde bu tüccarlara satmak zorunda kalırlar.

Bir gün şehre giden Kemal bu tüccarlardan birinin arkadaşı ile konuşmasına kulak misafiri olur. Ahlatlı’daki halkı bu sene kandırıp onlardan portakalları ucuzca alıp neredeyse dört katına sattık. Haftaya komşu köylere de gidip onlardan da aynı şekilde alacağız.  Bunları duyan Kemal akşam köye gidince olanları babasına anlatır. Babası da komşu köyün muhtarını arayıp Kemal’in duyduklarını anlatır. Tüccarlar köye gittiklerinde yine aynı yalanları söylerler. Ama foyaları ortaya çıktığı için hiç kimse bunlara inanmaz. Bunları güzelce dövüp jandarmaya teslim ederler. Böylece başka kimseyi dolandıramazlar. Ayrıca Ahlatlı’daki halkın da hakettiği paraları geri öderler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.