Anadolu’nun tarihi boyunca davul hangi etkinliklerde kullanılmış?

Anadolu’nun tarihi boyunca davul hangi etkinliklerde kullanılmış?

Davul tahta ve silindir şeklinde olan bir kasnağın etrafının deri ile gergin bir şekilde geçirilerek oluşan, haberleşme ve günümüzde eğlence çalgısıdır. Bir tarafı kalın bir tokmak, diğer tarafında daha ince bir çubuk kullanılarak belirli ritimlerle çalınır. Günümüzde üflemeli bir çalgı olan zurna bir numaralı eşlikçisidir. Askeri takımlarda da kullanılan davul genelde tek tokmaklıdır ve sesleri epeyce güçlüdür.

Eski tarihlerde davul, savaşlarda, duyurularda, zaferlerde, nikahlarda çalınmasına rağmen, günümüzde bir çok yörede farklı ritimlerle eğlence çalgısı olmuş ve yöresel dansların ve kutlamaların vazgeçilmezi haline gelmiştir. Eski dönemlerde sesinin güçlü olması otoriteyi de gösterse günümüzde sadece eğlence için kullanılır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Bir davul ne kadar faklı olur demeyin. Yöresine göre onlarca çeşit davul vardır. Hatta bazılarının kullandığı tokmak bile farklıdır. Bulundukları bölgenin iklim koşullarına göre yetişen ağaçlar bile davulun yapısında farklılık gösterir. Çünkü kasnağın genelde ağaçtan olur.

Özellikle Silifke’de bulunan kare davul bir çok insanın dikkatini çekmiştir. Eskiden ayin, kötü ruhları kovma ve çeşitli ritüellerde de kullanılan davul. Şamanlar için kutsaldır. Orta Asya’dan bu yana kendimize bir kültür haline getirmiş olduğumuz davulu hala değerli, önemli günlerimizde mutluluğumuzu duyurmak için kullanmaktayız.

Davul Anadolu’nun farklı kültürünün en büyük simgesidir. Çünkü yöresel ritmi verir. Karadeniz ritmi ile Balkan ritmi, Ege ritmi ile Doğu Anadolu ritmi, müziklerimizin, yöresel kültürlerimizin en büyük simgelerindendir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir