Anadolu’daki mutasavvıfların öğretilerinde ki ortak noktalar nelerdir?

Anadolu’daki mutasavvıfların öğretilerinde ki ortak noktalar nelerdir?

Anadolu yüzyıllardır insanlar için medeniyet beşiği olmuş bir vatan toprağıdır.

Kendi atalarımız olduğu için değil gerçekten bilime dine ve insanlar verdikleri saygıya bakarsak Anadolu en çok Osmanlı devleti zamanında gelişim göstermiş güzel vatanımızdır. Bu vatanımızı güzel yapan sadece padişah öğretileri değil aynı zaman da bu topraklarda yaşamış sofilik geleneğini yaşatmış mutasavvıflardır. Bu mutasavvıfla içinde birçok kişi sayılabilir biz size büyük ve adı dünyaya yayılmış olanları sayalım. Mevlâna Celaleddin Rumi, hacı bayram veli, Yunus Emre, Ahi Evran ve daha diğer birçok mutasavvıf da bu güzel topraklarda yaşamıştır. Bu güzel insanların ortak öğretileri vardır. BU ortak noktaları şöyle sıralayabiliriz.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın
  1. Merhamet: sadece Osmanlı da yaşayan halka değil tanırı tarafından yaratılmış bütün inşalara merhamet etmek en büyük öğretileri olmuştur.
  2. Saygı: bir insan da olmasa gereken en büyük erdem size iyi olsun kötü olsun her insana ve yaptığı işe saygı duymak bu hocalarımızı kaleminden dilinden dökülen en güzel cümlelerden olmuştur.
  3. Vicdan: bir kul bir insanoğlu her türlü hesabı yapar ama asıl mesele kendi ile olan hesaplaşması olmalıdır. Bunun için insanlara ve mürit dediğimiz öğrencilerine bu hesap defteri de öğretilmiştir.
  4. Cesaret: insanlar öğretilen bir diğer erdem ise merhamettir. Bu güzel duyguda Allahtan başka kimseden korkulmaması ve kimse için doğru yoldan şaşılmaması gerektiği öğretilmiştir.
  5. Aşk: buradaki aşk sembolik bir kelime olup burada Allah aşkı nitelendirilmiştir. İnsanlara Allah’ı, peygamberi sevmek öğretilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.