Allah’tan (c.c.) niçin mağfiret dilemeliyiz?

Allah’tan (c.c.) niçin mağfiret dilemeliyiz?

İnsan hata yapmaya meyilli yaratılmış bir canlıdır. Hata yapıp günah işlemek insanın doğasında vardır. Zamanla, bilerek yahut ta bilmeyerek hata yapar. İnsan, diğer canlılardan farklı özelliklere sahip bir canlıdır. Diğer canlılardan insanı ayıran en temel özelliklerinden birisi de hatasının arkına varmasıdır. Yaptığı hatanın farkına varan insan, hatanın telafisi için uğraşır.

Mağfiret, Allah’a karşı yapılmış hatanın sonrasındaki pişmanlığın bir ürünüdür. Allah’ın bağışlaması demek olan mağfiret, kulun Allah’tan talep ettiği bir şeydir. Hatasının farkına varan insan, Rabbinden bağışlanma diler. Buna istiğfar denilir. Allah’ın affetmesi demek olan mağfiret talebine istiğfar denilmektedir. Yani istiğfar, mağfirete götüren yoldur.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Allah, Peygamberimize hitaben, kullarıma ne kadar çok bağışlayıcı ve ne kadar çok merhamet sahibi olduğumu söyle, şeklinde ifadeleri, Kuran’da Hicr suresindeki kırk dokuzuncu ayette yer alır. Bu ayet ve diğer ayetler, Allah’ın ne kadar merhamet sahibi olduğu ve yapılan hatalardan dolayı duyulan pişmanlıklar sonucunda gelen mağfiret dileklerini kabul edeceğini ifade ediyor. Hatasız kul olmaz ifadesi de Kuran menşeli bir ifadedir. Hata, Müslümanın farkına vardığında, mağfiret kapısına giderek düzeltebildiği bir şeydir.

Affeden ve bağışlayan Allah, affetmesinin ve bağışlamasının çok geniş olduğunun altını çiziyor. Dünyada yapıp ettiklerinden hesap vereceğine, cennet ve cehenneme gideceğine inanan insan, mağfiret eder. Peygamberimizin bile günde yüz defa mağfiret dilediği, kaynaklarda yer alır. Ki O, günahsız bir insandır. Bağışlamayı seven ve engin bir rahmet havuzu olan Allah’a Tevbe etmek, onun mağfiret kapısından girmek, her Müslümanın yapması gereken iştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.