Allah’ın (c.c.) peygamberler aracılığıyla din göndermesinin amacı sizce nedir?

Allah’ın (c.c.) peygamberler aracılığıyla din göndermesinin amacı sizce nedir?

Hakiki yol gösterici olan peygamberlere insanın her zaman ihtiyacı olmuştur. İnsan denilen canlı, hem akıl hem idrak hem bilinç hem de seçme imkanı gibi yeteneklerle donatılmış olsa da, sınırlı olan bu özelliklere rağmen peygambere muhtaçtır. İnsanın bir gücü vardır. Gücünü aşan konularda ve yeterli olmadığı durumlarda, kendisine yol gösterecek, önünü aydınlatıp elinden tutacak bir rehbere ihtiyaç duyar.

İnsan, kendi aklı ile Allah’ı bulabilecek, bir ve yaratan güç olduğunu anlayabilecek kıvamda yaratılmıştır. Ancak, ötesinden haberi yoktur. Tanrının buyruğu nedir? Nelerin yapılmasını ya da yapılmamasını istemektedir? İbadet ve ahiret boyutu nasıl olacaktır? Bu soruların cevabını bulmak, hem dünya hem de ahiret hayatının mutlu olmasını sağlamak için peygambere ihtiyaç duyulur.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Gönderilen dinin, gökten zembille inmediğini ve yaşanabilir olduğunu göstermek için insan peygamber gönderilmiştir. Allah, insanların kendi içlerinden seçtiği peygamberler vasıtası ile bir mesaj verir. Peygamberler aracılığı ile gönderilen bu din, insan merkezlidir. Yaşanabilir ve toplumun menfaatine kurallar içerir. Peygamber, iyiyi ve doğruyu insanlara gösterir. İnsanın gerçeğe ulaşmasını sağlar. Güzeli bulmasına yardım eder.

İnsan, peygamberler aracılığı ile iyi olanı kötü olandan ayırt edemediği anlarda, hakikati göstermeleri ve doğruyu eğriden ayırt etmelerine yardım etmeleri amacı ile peygamberler gönderilmiştir. İnsan, yaptığı işlerden sorumlu tutulması gereken bir canlıdır. Sorumluluk sahibi olması ve sorumluluklarının bilinciyle hareket etmesi temin edilmelidir. Ceza ve mükafat ta bu sorumluğun bir gereğidir. İnsan, tüm bunları, peygamberler vasıtasıyla öğrenir. Sorumluluklarını yerine getirmenin manasını idrak eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir