Allah’a (c.c.) hamd etmek ne demektir?

Allah’a (c.c.) hamdetmek ne demektir?

Allah, yarattığı canlılar için ihtiyaçları olan türlü nimetleri de yaratmıştır. İslam dairesine giren bir Müslüman, Rabbinin kendisine verdiği tüm nimetler karşısında hamt eder. Hamt etmek,  öncelikler dille yapılmalıdır. En kısa ifadesi ile ‘Elhamdülillah’ kelimesini söyleyerek yapılır. Hamdolsun kelimesi de aynı manayı taşır. Hamt etmek, Türkçe ifadesi ile teşekkür etmek demektir.

Dil ile yapılan hamt etmenin yanında başka hamt etme yolları ve yöntemleri de vardır. Allah’ın haram kıldıklarından sakınıp emirlerine sarılmak da bir hamttır. Allah’ın emrettiği Kuran prensiplerine sıkı sıkıya sarılmak ve Allah tarafından verilen nimetleri yerli yerinde kullanmak da bir hamttır. Allah, insanların öldükten sonra yargılanacağı ve bu yargılanmanın sonucunda da cennet ya da cehennem ile cezalandırılacağını ifade etmektedir. Cennete giden yol, Allah tarafından koyulan kurallara uymaktır. Günaha düşmemek için çaba sarf etmektir. Bunların hepsi de Allah’a hamt etmektir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

İnsan Allah tarafından verilen onca nimetin karşılığında günah işlerse, Allah’ın verdiği nimetlere karşı nankörlük etmiş olur. Hamt etmek ile şükür etmek aynı manadadır. Hem hamt etmenin hem de şükretmenin manası, nimete değil nimeti verenedir. Nimeti vereni görebilmektir. Nimeti vereni bilip, bunu amel ile taçlandırmaktır. Bu da hem kalp hem dil hem de tüm azalar ile birlikte gerçekleştirilir.

İnsan, vücudundaki organların da hamdini yapar. Göz organının şükrünü, arkadaşının bir kusurunu görmezden gelerek ve bunu dillendirmeden yapar. Kulak organının şükrünü, hem Allah tarafından haram kılınan şeyleri dinlemeyerek hem de söylenilen ayıpları duymayarak yapılır. Dil organının ise hem hamt kelimesini zikretmek hem Allah’ın yasakladığı günahları zikretmemek hem de hayır ifade eden sözler sarf ederek yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir