Aliya İzzetbegoviç ve onun özgürlük mücadelesi ile ilgili bir sunum hazırlayınız.

Aliya İzzetbegoviç ve onun özgürlük mücadelesi ile ilgili bir sunum hazırlayınız.

8 Ağustos 1925 yılında Bosna’da doğan Aliya İzzetbegoviç, avukat olup, siyasete büyük bir ilgisi vardı. Savaş sonrası yıllarda Müslümanlar kendi kimliklerini net bir içimde duyurmak için genç Müslümanlar adlı bir grup oluşturdu. Bu grubun en önemli üyeleri arasında Boşnak lider Aliya İzzetbegoviç’de vardı.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

1941 yılında oluşturulan bu grubun amacı; Müslüman mülteciler başta da yetimler olmak üzere savaş mağdurlarının gözetilmesiydi. Fakat bu grup terörist bir teşkilat olmakla suçlanıp yasaklandı ve üyeleri keyfi olarak mahkum edildi. Hapse atılanlar arasında o dönem 21 yaşında olan Aliya İzzetbegoviç de vardı.1970 yılında Müslümanların mevcut halini göz önüne alarak İslam Bildirisini kaleme alan Begoviç’in bu bildirisi aslında bir çağrıydı. Yalnız Bosna ve Yugoslavya Müslümanlarına değil, tüm dünyada bulunan Müslümanlara hitap ediyordu.

 

Begoviç çağrısında, yasak ve baskılara karşı siyasi bir bilinçlenmenin başlatılmasını ve haksızlığa karşı haklı bir siyasi başkaldırının başlaması gerektiğini dile getirdi. Bu bildiri tüm İslam dünyasında büyük bir yankı uyandırdı ve epeyce tartışıldı. 1983 yılında yeniden tutuklanarak 14 yıla mahkum oldu. Hapisten çıktıktan sonra siyasi çalışmalarına devam Begoviç 1990 yılında Demokratik Eylem Partisi’nin başkanlığına ve aynı sene Bosna’nın da başkanlığına seçildi. Bu parti Aliya İzzet Begoviç ve arkadaşlarının siyasi ortamda Müslüman kimliğini vurgulamak sebebiyle kurduğu bir partidir. Parti Bosna’da bulunan Müslümanları, Sırpları ve Hırvatları ortak çıkarlar için bir araya gelmeye teşvik etmiştir. Dolayısıyla da parti oyların % 37.8ini almıştır. Begoviç 1940 yıllarından itibaren Müslümanlara yapılan zulümler karşısında haklının yanında olmuş ve özgürlükleri için mücadele etmiştir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (24 Oy, Ortalama: 4,00 toplam 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir