Albert Einstein, Isaac Newton ve Prof. Dr. Aziz Sancar’ın ortak özellikleri nelerdir?

Albert Einstein, Isaac Newton ve Prof. Dr. Aziz Sancar’ın ortak özellikleri nelerdir?

 

İsmi geçen 3 kişide önemli bilim insanlarıdır. Dünya bilim tarihinde önemli buluşlara imza atmışlardır. Yılmadan usanmadan çalışmış, belki de binlerce başarısız deneylere imza atmış ama sonunda başarıya ulaşmış kişilerdir. Önemli ortak özellikleri çok çalışmaları ve önemli icadlar yapması.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

1921 yılında ‘fotoelektrik etkinin ne olduğunu bulmuş ve fotoelektrik etkinin ne olduğunu açıklamıştır. Bundan dolayı da Nobel Fizik Ödülü’nü kazanmıştır. Hitler’in Yahudilere uyguladığı baskılardan dolayı Almanya’dan ayrılmak zorunda kalmıştır. Önce Belçika’ya oradan da İngiltere’ de yaşamıştır.  Einstein, Kuantum mekaniğini yetersiz ve geçici sayan çağımızın en parlak sayılabilecek bir bilim dehasıdır. Einstein, günümüzde çok adı geçen ve yaptığı çalışmalarıyla ve zekâsıyla on plana çıkan bir bilim insanıdır. Günümüzde tanımayan da yok denecek kadar azdır. Fotoğrafı da her yerde olduğu için herkes Einstein’i merak etmiş ve öğrenmiştir.

 

Newton 1600’lü yılların yetiştirdiği çok büyük bir bilim insanıdır. Isaac  Newton, tarihin yetiştirdiği en büyük bilim adamlarından biridir ve matematik, astronomi ve fizik alanlarındaki çalışmaları ve  nitelikli çalışmalarıyla tanınmaktadır. Fizik onunla çok önemli bir noktaya ulaşmıştır. Hatta en zirveye çıkmıştır. Bilime yaptığı temel katkılar, diferansiyel ve entegral hesap, evrensel çekim kanunu ve Güneş ışığının yakışı ile ilgili önemli çalışmalara imza atmıştır.

Eğitimini Mardin’de tamamladı. Sancar, 1963 tarihinde İstanbul Tıp Fakültesine girmiştir. 1971 yılında bitirmiştir. Eğitim için ABD’ye gitti. Savur’da iki yıl doktorluk yaptı.

 

İlköğretimini Mardin’de tamamlayan Aziz Sancar, Dallas’a giderek Teksas Üniversitesinde Moleküler Biyoloji dalında doktora yaparak Yale Üniversitesi’nde DNA onarımı dalında doçentlik tezini tamamlamıştır. DNA onarımı, hücre dizilimi, kanser tedavisi ve biyolojik saat ile ilgili çalışmalar yapmıştır. Biyokimya ve Biyofizik Bölümü’nde görev yapan Prof. Sancar, gerçekleştirmiş olduğu 300’e yakın bilimsel makalelere yazmıştır. Özellikle tanınmasını sağlayan ve ödül almasını sağlayan çalışması DNA onarımı ile ilgili çalışmasıdır.

Bu bilim insanlarının ortak özellikleri bilime olan katkıları ve çok çalışkan olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir