Akşam yatarken hangi dua ve ayetleri okursunuz?

Akşam yatarken hangi dua ve ayetleri okursunuz?

İnsan, dua etmeye meyilli olarak yaratılmıştır. Dua, insanlık tarihi kadar eskidir. Her dil, din ve ırktan insanların dua ettikleri görülür. Bu, insanın doğasının bir gereğidir. Bundan ötürü de insan dua eder. Hele de uyku gibi kendi benliği ve iradesi dışına çıktığı bir ihtiyacı giderirken, duaya daha çok ihtiyaç duyar. Bakıldığında dünya üstündeki tüm insanların ve tüm inançların, yatmadan evvel dua etme kültürü vardır.

İslam dininde de yatmadan evvel dua edilir. Uyku esnasında ölüm kendisini yakalarsa diye yapılan duaların yanında, gecesinin bereketli geçmesi için yapılan dualara kadar çok çeşitlilik arz eder. Sabah namazına kalkmak için okunan dua ve sureler de yatarken yapılan duaların bir başka kısmını oluşturur. Yatmadan önce kişinin abdestli olması ya da güzelce abdest alarak yatması, güzel bir davranıştır.

 

Abdestini alan bir Müslüman, euzü besmele çeker ve sağ tarafına doğru yatar. Ayaklarını da kıbleye doğru uzatarak yatmaz. Sağ elini de tıpkı Efendimizin yaptığı gibi, yanağının altına koyarak uyuma pozisyonunu alır. Bu arada euzü besmele sini çeker. Ayetel Kürsi adı verilen ayeti okur. Sonra yine besmele çeker ve Fatiha suresini kıraat eder. Peşinden de üç defa ihlas suresini okur.

Besmele çekip bu sefer önce Felak suresini okur. Hemen peşinden de yine besmele çekerek Nas suresini okur. Akabinde Tevbe ve istiğfar getiri. Salavatı şerifeyi de okur. Duasını ve isteklerini Allah’a arz eder.

“Akşam yatarken hangi dua ve ayetleri okursunuz?” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.