Akrabaları bir arada tutan değerleri defterinize yazıp açıklayınız.

Akrabaları bir arada tutan değerler hangileridir?

  • Ailevi Değerlere Bağlılık
  • Vefa
  • Birlik Beraberlik ve Dayanışma
  • Sevgi ve Saygı

 

Teknolojinin de gelişmesiyle beraber insanlar bireyselleşmeye başladı. Sosyal medyanın da iyice yayılmasıyla birlikte insanlar, sanal arkadaşlıkları, ailesine ve arkadaşlarına tercih etmeye başlamış durumda. Çünkü bu mecralarda insanlar, yalnızlığını gidermekte ve kendisini yalnız hissetmemekte Fakat işler gerçek hayata döküldüğünde tüm gerçekler ortaya çıkıyor.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Öncelikle akraba kelimesinin kökenine inip olayı kavramak gerekiyor. Akrabanın kelime anlamı ‘soydaş’ demektir. Yani bizden olan kanımızdan kişilerdir.

Akraba dediğimiz kişiler gerçek hayatta sizi gözeten kişilerdir. En ufak rahatsızlığınızda bile sizin yanınızda olan kişilerdir. Bu nedenle toplum içinde maddi ve manevi yönden güç olmanın yolu da akrabalardan geçmektedir. Bu yüzden akrabalarla her zaman birlik ve beraberlik içinde olmamız gerekmekte. Bu bağlamda da bizi bir arada tutacak değerleri çok iyi öğrenmemiz gerekiyor.

 

  • Vefa

Herkese karşı vefalı olmayabiliriz fakat akrabalarımıza karşı vefalı olmalıyız. Onları, bir hatalarından dolayı silmemeliyiz. Yaptıkları kötülükler elbet olabilir fakat bu durumda iyiliklerini düşünüp affetmeliyiz. Özellikle büyüklerimize karşı vefalı olmalıyız. Unutmayın ki siz küçükken size yapılan iyilikler hiçbir karşılık beklenmeden yapıldı. Bu yüzden akrabalara iyi davranmayı kendinize borç bilmelisiniz.

 

  • Birlik Beraberlik ve Dayanışma

Toplumda birçok sorunla karşılaşmaktayız. Bu sorunu en iyi aşan kişilerde akrabalarının desteğini alan kişilerdir. Bu nedenle en küçük sorunda akrabalarınıza yardımcı olun. Siz yardımcı olun ki onlarda size olsun. Unutmayın ki birlikten kuvvet doğar.

 

  • Sevgi ve Saygı

Aslında her şeyin kilidi sevgi ve saygıdır. Bu nedenle kanımızdan olan kişilere sevgi ve saygıyı borç bilmelisiniz. Onları sevip aranızı iyi tutmalısınız. Sevginiz yok diyelim, saygınız kesinlikle olmalı! Akrabanızda bulunan kişilere duyulan saygı çok önemlidir. Eğer saygıyı bilirseniz ağzınızdan kötü laf çıkmaz, akrabalarınızı kırmazsınız. Akraba ilişkileriniz daha güzel olur.

 

  • Ailevi Değerlere Bağlılık

Toplum içerisinde her ailenin farklı bir geçmişi olabilir. Bu geçmiş çerçevesinde inançlar, gelenekler ve kurallar vardır. Sizin yapacağınız şey bu maddeleri öğrenip akrabalarınızla uyum içinde olmanızdır. Akrabalarımız, bizim hayattaki tutunacak dallarımızdır. Eğer biz bu dallara güzelce bakmazsak ileride tutunacak dalımız kalmaz ve toplum içinde iyice yalnızlaşırız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir