Aklını kendin kullanma cesaretini göster sözünü açıklayınız.

“Aklını kendin kullanma cesaretini göster.” sözüyle Kant’ın 18. – 19. yüzyıl felsefesine olan etkisi nedir? açıklayınız.

 

Akıl veya aydınlanma çağı olarak bilinen çağın en önemli ve dönemin en yaygın ve genel tanımlamasını yapan düşünürlerden birisi olan Kant’ın bu dönem için kullandığı sloganı oluşturmaktadır söz konusu cümle. Yaşanan her iki yüzyılda da bilim, sanayi, teknoloji ve benzeri noktalarda çok sayıda gelişme yaşanmıştır. Bu gelişmeler ise akıl, deney ve bilim temelli olarak gerçekleştirilmiştir. Söz konusun neden ve gelişmeler neticesinde düşünürlerde bilim ve aklın önemini vurgulayan, herkesin aklını kullanarak ilerleme ve bilim yapılabileceğini ön plana çıkarmıştır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Kant 18.ve 19. Yüzyıllarda yaşanan gelişme çağının önde gelen düşünürlerin başında yer alarak bu döneme öncülük etmiştir. İnsanların akıllarını tek başlarına kullanmadıkları takdirde meydana gelecek durumların suçlusunun kendisi olduğunu söylemektedir. Akla önem verildiği ve aklın kullanıldığı takdirde pek çok gelişme yaşanacağını ifade etmektedir Kant. Kant insanlarının akıllarını kullanmayışının ergin olmayışlarından kaynaklanan ve yine kendilerinin sorumlu olacağı bir suç olarak değerlendirmiştir. Böylelikle bu dönemde yapmış olduğu bu değerlendirmelerle bilimin yanı sıra düşünce açısından da aklın ön plana çıkmasına kaynaklık etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir