Akdeniz ikliminin etkili olduğu yerlerde yapılan ekonomik faaliyetler

Akdeniz ikliminin etkili olduğu yerlerde yapılan ekonomik faaliyetler neler olabilir? Söyleyiniz.

Akdeniz iklimi yazları oldukça sıcak ve kuraktır. Kış mevsimi ise ılık ve yağışlıdır. Bu haliyle Akdeniz iklimi her şeyden önce tarımsal faaliyetleri etkilemiştir.

Özellikle Adana-Çukurova tarımsal faaliyetlerin en yoğun olduğu bölgedir. Bölgede özellikle pamuk yetiştiriciliği oldukça önemlidir. Bu durum ayrıca pamuklu dokuma sanayisinin de gelişmesini sağlamıştır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Yine doğal yetişme alanı Akdeniz iklimi olan zeytin yetiştiriciliği ve buna bağlı olarak zeytinyağı üretimi de getirisi yüksek önemli bir ekonomik faaliyettir.

Akdeniz ikliminde kış ılıklığı beraberinde muz üretimine imkân sağlarken, seracılığın gelişmesini de sağlamıştır. Türkiye’nin sera üretiminin en çok olduğu şehir Antalya’dır.

Turunçgiller denilen portakal, mandalina, Greyfurt ve limon üretimi de Akdeniz ikliminin etkisiyle bölgede oldukça yoğun bir şekilde yapılmaktadır. Bu durum meşrubat sanayisininde gelişmesini sağlamıştır.

 

Ayrıca susam, yerfıstığı, soya fasülyesi üretiminde Akdeniz ilk sıradadır ve ekonomik getirisi de yüksektir.

Akdeniz ikliminin getirisi yüksek ürün yetiştirme imkanı sağlaması pek çoğu insanın tarım sektöründe çalışmasını sağlamıştır.

Yaz mevsiminin kurak geçmesi yaz turizmi için oldukça önemlidir. Bu yüzden Antalya Türkiye’nin en çok turist geldiği, deniz turizminin en çok yapıldığı şehir olmuştur.

Yaz mevsiminin kurak geçmesinin yanında erken gelmesi ve uzun sürmesi de turizm sektörünü olumlu etkilemiş ve oldukça önemli gelir kaynağı durumuna gelmesini sağlamıştır.

Kısaca Akdeniz iklimi Tarım, Sanayi, Ticaret ve Turizm faaliyetlerini olumlu yönde etkilemiş, ekonomik faaliyetleri çeşitlendirerek bölge ekonomisine önemli katkılar sağlayan bir iklim olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.