Ailenizle Dini Günleri Nasıl Kutlarsınız?

Ailenizle Dini Günleri Nasıl Kutlarsınız? Anlatınız.

Dini günler hem inancımızın hem de kültürümüzün bir parçasıdır. Bu sebeple dini gün ve bayramlara gerekli özeni göstererek gelecek kuşaklara doğru bir şekilde aktarılmasını sağlamalıyız. Dini günlerimiz olan kandiller ve bayramlar akrabalarımızı ve sevdiklerimizi arayıp sorduğumuz, ziyarete gittiğimiz için de sosyal bağlarımızı güçlendiren günlerdir.

Yıl içinde bir kaç tane olan kandiller özenle geçirdiğimiz dini günlerdendir. Büyüklerimiz kandil günlerini çoğunlukla ibadet ederek ve oruç tutarak geçirirler.  Annemiz akşam yemeğini daha özenle hazırlar. Yemekten sonra aile büyüklerini arar ve kandillerini kutlarız. Babam çoğunlukla camiye gider. Camilerde mevlitler okunur. Kandil simitleri ve şekerler dağıtılır. Evimizde helva kavurup binaya dağıtırız. Kandillerimizi bolluk içinde ve ibadetle kutlayarak uğurlarız.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Dini günlerimizin en güzelleri olan bayramlar, bütün ailemizde coşku ve neşeyle karşılanır. Annem haftalar öncesinden hazırlıklara başlar. Gelecek misafirlerimiz için evi tertemiz yapar. Çeşit çeşit ikramlıklar hazırlar. Ailecek bayram alışverişine çıkarız. Güzel kıyafetler ve bayram kahvaltısı için yiyecekler alırız. Misafire ikram etmek için çikolata ve şeker alışverişi de olur. Bayramın bir gün öncesi olan arefe günü banyo yapıp erkenden yatarız.

Bayram günü bizim için bayram namazı ile başlar. Babam camiden gelince bayram kahvaltısı ederiz. Bayram günü yeni ve temiz kıyafetlerimiz giyeriz.  Annemin hazırladığı güzel kahvaltının ardından annem babamın elini öperek bayramlaşmayı başlatır. Sonrasında yakında olan aile büyüklerimizle bayramlaşmaya gideriz. El öpme ve bayramlaşma sonrası bayram harçlıklarımızı alırız. Bayram boyunca ziyaretler devam eder uzakta olan akrabalarla telefonla arayarak bayramı uğurlarız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.