Ailenizin düğün gelenekleri nelerdir?

Ailenizin düğün gelenekleri nelerdir? Aile büyüklerinize danışarak öğreniniz.

Türkiye genelinde her yörenin kendine yönelik gelenekleri ve görenekleri vardır. Bunlar bize nesilden nesillere aktarılmış bir kısmı unutulsa da devam etmektedir. Günümüzde aile büyüklerimizin hala dilinden düşürmediği ve bizlere aktardığı birçok gelenekler mevcuttur. Bu gelenekler topluma yön veren ve içimizi ısıtan şeylerdir. Örneklendirmek gerekirse mesela düğünlerde gelenek ve görenekleri çok net uygulayabiliyoruz.

Geleneklere göre kız istemeye gidildiğinde damada tuzlu kahve içirmek. Her şartta kabullendiği anlamına gelmek demektir. Nişan ve söz de geline bohça getirmek, sonrasında damada damat bohçası götürmek ya da damat giydirme olarak da bilinir. Kurban Bayramı’nda gelin kıza koç götürmek, yeni giysiler almak, gelin hamamı düzenlemek bu günümüz de bekarlığa veda partisi olarak yapılmakta gelin kızın çeyizinin kendi evine sermesi ve bir hafta ziyarete açık olması sonrasında kız arkadaşlarıyla evine yerleştirmesi günümüzde yapılmamada geleneklerimizde var olan bir durumdur.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Damadın damat tıraşı olması düğünlerin 3 gün önce başlanması ve yemek verilmesi davul zurna çalınması yemeklerin yöresel yemek olması gelin evine girmeden önce içi buğday, yarma para dolu kavanoz kırması hanesinin bereketli olması için yapılan bir eylem bunlar düğünlerde bir kısım geleneklerdir. Bu bahsettiğim gelenekler Ankara da yapılmakta mesela Amasya da ise gelin kızlara çuha denilen desenli kınalardan yapılmaktadır. Gelinin en yakın arkadaşlarına çuha desenleri hediye edilmektedir.

Gelenekler toplumu birbirine bağlayan en önemli unsurlardan biridir aslında her yörenin farklıdır. Bir araya geldiğinde bir bütün oluşturur. Gelenekler aynı zamanda birbirimize saygı duymamızı da sağlar. Farklı insanlar bizim hem gelişmemize hem de empati duygumuzu da geliştirir. O yüzden geleneklerimize bağlı kalmak her zaman iyidir. Nesilden nesille aktarmamız kültürel mirasımıza sahip çıkmamızı sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.