Aileniz cep telefonu kullanmanıza izin veriyor mu?

Aileniz cep telefonu kullanmanıza izin veriyor mu? Onların bu kararını doğru buluyor musunuz? Neden?

Cep telefonları artık ihtiyaç halini aldı. Büyüklerimizin zamanında normal telefon bile çok az evde bulunurken, çok uzakta olan okullara öğrencilerin yürüyerek gittiğine inanmak çok zor. Bizim zamanımız ise daha tehlikeli bulunuyor. Aileler, ortaokuldan itibaren çocuklarına cep telefonu almayı mecburi hissediyorlar. Çocuklar İlkokul zamanındayken okula; ya aileden birileri götürüp getiriyor ya da servisle ulaşımları sağlanıyor. Ortaokuldan itibaren çocuklar tek başına hareket ettikleri için telefon alan aileler zorunlu olarak alıyorlar. Cep telefonlarının olumlu yanları çok fakat olumsuz yanları daha çoktur.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Çocukların derslere olan ilgilerini azaltıyor olmaları, radyasyon yaymaları zararlı özelliklerindendir. Çocukların bilinçli olarak telefon kullanmaları kolay bir şey değildir. Aileler ne kadar bilinçlendirmeye çalışsa da çocuklar kendi bildiklerini yaparlar. Aileler çocuklarını cep telefonlarından ne kadar korumaya çalışıyor olsa da, dışarısı daha tehlikeli olduğu için, ellerinde bir telefonları olmasını uygun görmektedirler. Çoğunlukla herhangi bir durumda çocuğa ulaşılabilmesi ve çocuğun ailesine ulaşabilmesi için telefon alınır.

Çocuklar telefonu eğlence amaçlı kullanırlar fakat, büyüklerin çocuklarına telefon almalarının mantıklı sebepleri vardır. Çocuklar, telefon işini o kadar abartırlar ki, hangi model iyiyse onu almaya çalışırlar. Bu aynı zamanda israfta olmaktadır. İyi bir cep telefonu olduğunda daha çok değer göreceğini ve arkadaşlarının ona saygı duyacağını sanırlar. Ailem derslerimi aksatmamdan endişe ettiği için telefon kullanmama başta izin vermemiş olsa da, güvenliğim açısından gerekli buldukları için kullanmama izin vermişlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.