Aile Ortamında Nasıl Demokratik Bir Ortam Sağlanabilir?

Aile Ortamında Nasıl Demokratik Bir Ortam sağlanabilir?

Aile içi yaşamda huzur,  iletişim ve birbirimize verdiğimiz değer ve saygıdan geçer. Aile fertlerinin birbirine sergiledikleri davranış şekli saygı, sevgi ve hoş görü içermediği sürece hanede tek kişi söz sahibi olduğu takdirde, bu müstesna birlik sarsılmaya başlayacaktır.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Yaşamamızın her döneminde ve ortamda uymamız gereken kurallar var ve olması da gerekmektedir. Aile içi kurallar, tek kişinin uyguladığı şekilde olmamalıdır. Her ferdin yaşı ne olursa olsun görüşü alınmalı ve ortak bir payda da buluşulmalı. Bu demek değildir ki; çocuklarımızın ev içi kontrolü ellerine bırakıyoruz. Aynı ortamı ve hayatı paylaşıyorsak eğer birbirimizin görüşlerine saygı göstererek mantıklı bir çözüm üretilerek karar verilebilinir. Dünyaya gelen her insan bir bireydir, çocuklarımız, eşimiz, büyüklerimiz v.b Onlarında istek ve karalarını dikkate almamız gerekir.

Türk geleneklerinde ataerkil bir aile kavramı mevcuttur. Hane reisinin onaylamadığı hiç bir şey yaşayamazsınız, hatta görüş bile beyan edemezsiniz. Böyle bir aile yapısında sevgisizlik, ilgisizlik, kargaşa, saygısızlık ve büyük tartışmalara sebep olması büyük ihtimaldir. Kişiliği ve özgüveni olmayan bireyler olarak hayatlarına devam edeceklerdir.

Demokrasi aile yapısında, olmazsa olmazı olmalı. Birbirimizin sınırlarını bildiğimiz, aile içi kurallarımızı koruduğumuz sürece mutlu ve sağlıklı bir ortamda yaşıyor olacağız ve tüm aile fertleri bunu hak ediyor mutlaka. Dünyada Demokrasiyi savunuyorsak eğer, kendi haklarımızı koruyorsak, ailemizdeki kişilerinde aynı haklara sahip olduklarını unutmamalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir