Aile büyüklerinizle görüşerek isminizin size nasıl verildiğini öğreniniz.

Aile büyüklerinizle görüşerek isminizin size nasıl verildiğini öğreniniz.

Anne babalarımız bize isim koyarken daha biz doğmadan önce düşünmeye başlamışlar. Kız ya da erkek oluşumuza göre farklı farklı anlamları olan birçok isim arasından seçim yapmak çok zormuş. Adımızı koyarlarken hem aile büyüklerimizi mutlu etmek istiyorlarmış hem de bize yakışacak bir isim seçmek istiyorlarmış. Bu nedenle birçok isim arasında sürekli gidip geliyorlarmış ve biz doğana kadar kesin kararı bir türlü veremiyorlarmış.

Anne babama ve aile büyüklerime benim ismim nereden geliyor diye sordum. Bana ismin çok önemli olduğunu ve buna karar vermenin öyle kolay bir iş olmadığını anlattılar. Çünkü herkes adı gibi olurmuş. Çocuğunun yiğit bir insan olmasını isteyenler oğullarına Yiğit ismini koyarlarmış. Yani çocuklarının ileride hayata karşı karakteri nasıl olsun istiyorlarsa ona göre bir isim koyarlarmış. Bazen de aile büyüklerinin bu konudaki istek ve nasihatlerini dinlerlermiş.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Benim ismimi koyarken ailem çok düşünmüş. İsimler sözlüğü diye bir sözlük varmış. Bu sözlükten farklı isimlere bakarak anlamlarını karşılaştırmışlar. Beğendikleri birkaç tane seçeneği arkadaşları ve aile büyükleri ile paylaşmışlar ve fikirlerini almışlar. Günlerce, aylarca benim ismim üzerinde düşünüp durmuşlar. Annemin beğendiği ismi babam, babamın beğendiği ismi annem beğenmiyormuş. İkisinin beğendiği isimleri de dedemler beğenmiyormuş. Bu isim bulma macerası böyle sürüp giderken benim dünyaya gelme vaktim gelmiş. O anda annem beni kucağına alır almaz babamla birlikte aynı ismi söyleyivermişler. Benim ismim de o olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir