Aile büyüklerinize bir sebzenin nasıl yetiştirildiğini sorarak bilgiler edininiz.

Aile büyüklerinize bir sebzenin nasıl yetiştirildiğini sorarak bilgiler edininiz.

 

Sebzeleri iyi ve verim alacak şekilde yetişmesi için bazı durumların çok önemi vardır. Örneğin toprak,güneş, yetiştirilecek sebzenin miktarı, bir sebze nasıl yetişir sorusunun cevabını etkiler. Sebzeleri yetiştirirken güneş almaları çok önemlidir. Günde neredeyse sekiz saat kadar güneş almaları gerekir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Yetiştirilmek istenen sebzeden verim alabilmenin şartı iyi bir topraktır. Verimsiz toprak da sebze yetiştirmenin sonucu hüsran olabilir. Gübreleme işlemi uygulanmalıdır. Bu gübreleme için ise organik gübre tercih edilmelidir. Toprağın verimli olması ve güzel sonuçlar alınması için, toprağa yararlı bakteriler eklenmelidir. Sebze yetiştirmek için ekilen fide ise 2-3 gün aralıklarla sulanmalıdır. Eğer ekilen tohum ise her gün sulanmalıdır. Mesela bahar mevsiminin sonlarına doğru sulama işlemi azaltılmalıdır. Fakat yapılan sulama da derin bir şekilde yapılmalıdır. Bir sebze nasıl yetiştirilir için bu durumlar çok önemli kriterlerdir.

 

Domates Nasıl Yetişir?

Domates tohumlarını toprağa dökmeden bir ay öncesinden güneş alan bir yer seçilerek toprak gübrelenerek dikimin kolay yapılabilmesi için düzenlenir. Daha sonra fideler ekilir. Fideler büyüyüp yaprak görünmeye başlayınca köklerine zarar vermeden sökülür. Seçilen toprak alana dikim çubuğu aracılığıyla ½ si dışarıda kalacak şekilde ekilir ve hemen ardından can suyu dökülür.

Fidelerin gövde kısımlarında kararma belirdiğinde çapa işlemi yapılır. Domates nasıl yetişir diye bakıldığında genel olarak yetiştirme işlemi bu adımlar çerçevesinde gerçekleşir. Domateslerden verim alınması için ekim sonrası budama işlemlerinin yapılması gereklidir. Yaprak toprağa değerse ve sebze de yetişkin bir hal almışsa bu yapraklar kesilerek bitkinin daha rahat hava almasını ve daha iyi yetişmesini sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.