Aile büyüklerinizden biriyle nasıl bir çocukluk geçirdiği hakkında konuşunuz.

Aile büyüklerinizden biriyle nasıl bir çocukluk geçirdiği hakkında konuşunuz. Aile büyüklerinizin çocukluk dönemiyle ilgili önemli bulduğunuz bilgileri not ediniz.

 

Babamla çocukluğuyla ilgili konuştuk. Babamlar dört kardeşlermiş. Üç tanesi kendinden büyükmüş. Çocukluğu başından sonuna kadar çok güzel geçmiş. O zamanlar çocukların şimdikiler gibi ne televizyon ne telefon ne de hazır oyuncakları varmış. Ancak onların çocukluk döneminde sokakta bol bol şimdiki oyunlardan farklı oyunlar oynar toz toprak olur yemek zamanı ancak evlerine gelirlermiş. Birbirleriyle o zamanın oyuncaklarını paylaşırlar hatta giysiler bile değişirlermiş.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Anne babaları çocuklarını çok sevse de şimdikiler gibi sürekli onların hayatlarına müdahale etmeyen daha bağımsız ve uysal çocuklukları varmış. O zamanlar kız çocuklarını çok fazla okutmazlarmış. Ama babamların ailesi daha modern ve bu konuda daha eğitimlilermiş. Babamın çocukluğu kendi tabiriyle tadından yenmez ve unutulmazmış. Annemle de çocukluğu konusunda konuştuk. Doğru düzgün oyuncakları yokmuş ama oyuna bir türlü doyamazlarmış. Gece yıldızları görünceye kadar sokaklarda oynarlar, sokaklarda saklambaç, yedi kiremit gibi çeşitli oyunlar oynarlarmış. Aileleri onlara küçük yaştan beri masallar anlatır, kahramanlarının yerlerine kendilerini koyarak o eski masalları dinlerlermiş. Hayal dünyalarında geliştirdikleri çeşitli oyunlar varmış. Çocukluğunu şimdikiler gibi sürekli test, ders gibi etkinliklerle değil bol bol oyun oynayarak geçirirlermiş. Ben bu çocukluk anlatımlarından dinlediğim kadarıyla bizim teknoloji çağındaki çocuklukla eski zaman çocukluğu arasında çok büyük bir fark var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.