Ağzında yemek varken konuşan biri ile aynı sofrada olsanız neler hissedersiniz?

Ağzında yemek varken konuşan biri ile aynı sofrada olsanız neler hissedersiniz?

 

Sofrada yemek yerken uyulması gereken bazı kurallar vardır. Bu kurallardan biride ağzımızda lokma varken konuşmamaktır. Ağzında yemek varken konuşan biri ile aynı sofrada oturmak hiç hoş bir şey değildir. Hem görüntü olarak kötü bir durum ortaya çıkar hem de konuşurken ağzındaki yemek parçaları dışarıya sıçrar. Bu hem sağlıksız hem de sofra adabına uygun olmayan bir davranış çeşididir. Bu şekilde davranan kişiler çevrelerinde ki kişilerin onun hakkında olumsuz düşünmesine ve saygı duymamasına neden olur.

 

Bu nedenle gerek yalnız başımıza yemek yerken gerekse bir topluluk içinde yemek yerken tüm sofra adabına uymalı, eğer bilmiyorsak büyüklerimize sorup öğrenmeliyiz. Eğer öğrenmezsek ileride bu davranışlarımızı düzeltmemiz çok zor olabilir. Atalarımız ne güze söylemiş “ağaç yaşken eğilir” diye. İşte küçükken öğrendiğimiz tüm davranışlar daha kalıcı olmaktadır.

 

Ağzında yemek varken konuşan biriyle karşılaşınca çok canım sıkılır ve bazen de karşılaştığımız manzara yüzünden midem bulanarak iştahım kapanır. Bu durumda sofradan kalkarım ve daha sonra yemeğimi yerim. Toplumumuzda saygın bir yer edinmek insanların bize saygı duyması için diğer adap kurallarına uyduğumuz gibi sofra adabında uymaya gayret etmeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.