Adaletli bir insan olmak için neler yapılmalıdır?

Adaletli bir insan olmak için neler yapılmalıdır? Anlatınız.

Adalet; insanın her yerde insanın dahi bulunmadığı yerde haklı olanı yapması ve haklı olanı savunmasıdır.

Adalet kavramını bu şekilde düşündüğümüzde kişinin herhangi bir konuda taviz vermeden doğru olan şeyi yapması ve doğru olan kişiyi savunması olarak da düşünülebilir. Adaletli bir insan olabilmek için yapılması gereken şeyler şunlardır:

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın
  • Şu bilinmelidir ki; adil bir kişi çok yakın arkadaşı dahi olsa eğer arkadaşı suçlu durumda ise onun gereksiz ve savunmaya geçmeden sadece tarafları dinleyerek doğru bir tutum sergilenmelidir.

  • Eğer karşılaştığımız durum iki kişinin zor durumda kalışı ve seçim yapmamız ise iki tarafı da konudan bağımsız olarak tarafların zengin oluşları, fakir oluşları, çok yüksek bir rütbede oluşları ya da alçak bir rütbede oluşları göz ardı edilerek sadece konunun içerisinde mağdur olan ya da haksız haklı olan haksız olan tarafın tespitine gidilmelidir.

  • Eğer bizim yaptığımız hareket dahi adalet kavramını uymuyorsa doğru bir şey değil ise bunun sorumluluğunu alabilecek bir yapıya sahip olmamız gerekir. İnsan öncelikle kendisine adil davranmalıdır ki sonra başkasına adil bir şekilde davranabilirsin.

  • Haksız olan bir kişi haklıymış gibi gösterilmemelidir ve aynı şekilde mağdur durumda olan ve zor durumda olan kişi bizim yakınımız olmadığı için konu bize ilgilendirmediği için mağdur durumda bırakılıp görmemezlikten gelinmemelidir.

Her zaman için kişilere eşit bir şekilde yaklaşmalı ve olayları değerlendirmeye bu eşit yaklaşımdan sonra başlanmalıdır.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın