Açıklayıcı Ve Destekleyici İfadeler 2. Sınıf Türkçe

 

DESTEKLEYİCİ VE AÇIKLAYICI İFADELER

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın
.
.

 

Konuşmalarımızda ve yazılarımızda ifadelerimizi, düşüncelerimizi desteklemek ve anlaşılır kılmak için açıklamalar yapar, örnekler veririz. Bunları yaparken ‘‘ hatta, yani, açıkçası, başka bir deyişle, doğrusu, benim de düşündüğüm gibi, açıklamak gerekirse,örnek olarak,örneğin, gibi vb.’’ kelime ve kelime gruplarını kullanırız.
Örnek:
* Kış meyvelerini yani mandalina, portakal ve elmayı daha çok seviyorum.
* İsteklerimiz, ihtiyaçlarımızın önüne geçmemelidir. Başka bir deyişle önce ihtiyaçlarımızı, sonra isteklerimizi karşılamaya çalışmalıyız.
* Kümeste yaşayan hayvanlara örnek olarak tavuk, horoz ve kazı gösterebiliriz.
* Asitli içecekleri içmiyorum. Açıkçası asitli içecekleri sevmiyorum.
* Bu yaz benim de düşündüğüm gibi çok sıcak geçti.

 

DESTEKLEYİCİ VE AÇIKLAYICI İFADELER

 

.
.

 

Yukarıdaki konuşmaları okuyalım.
Lale bu konuşmasında başka bir deyişle ifadesinden sonra bir açıklama yapmıştır. Ali de konuşmasında gibi ifadesi ile örnek vermiştir.
Okuduğumuz metinlerde anlatılan konuyu açıklamak ve örneklemek için örneğin, özellikle, açıkçası, yani, benim düşündüğüm gibi, hatta, örnek olarak, gibi, açıklamak gerekirse, başka bir deyişle, doğrusu gibi ifadelere rastlarız. Bu ifadelere destekleyici ve açıklayıcı ifadeler deriz. Konuşmalarımızda ve yazılarımızda da düşünce ve duygularımızı desteklemek , örnekler vermek için bu ifadelerden yararlanırız. Destekleyici ve açıklayıcı ifadeler, anlatılanların daha iyi anlaşılmasını sağlar.
Örnek:
 Koyun, keçi, inek, deve gibi bazı hayvanlar sadece otla beslenir.
 Kalbimiz, göğüs kafesinin içine yerleştirilerek korunmuştur.Başka bir deyişle kalbimizin etrafında kemikten yapılı sağlam bir kafes vardır.
 Çikolata, gofret, pasta, dondurma gibi şekerli yiyecekleri fazla yemek dişlerimizi çürütebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.