Acaba sebzelerin doğrandıktan ve pişirildikten sonraki özellikleri birbiriyle aynı mıdır?

Acaba sebzelerin doğrandıktan ve pişirildikten sonraki özellikleri birbiriyle aynı mıdır? Sebzeler pişerken bir değişime uğramış mıdır?

 

Bir maddenin dışarıdan görülebilen fiziksel özelliğinde meydana gelen değişmelere fiziksel değişimler denilmektedir. Fiziksel değişime uğrayan maddenin yapısında bir değişiklik olmadığı için tekrar eski haline dönebilir. Çünkü, fiziksel değişmelerde maddelerin tanecik yapılarında bir değişiklik olmadığından başka maddelere dönüşmüş olmazlar. Erime, donma, buharlaşma, yoğuşma gibi maddenin hal değişimi ile yırtılma, kırılma, parçalanma, çözünme gibi olaylar fiziksel değişime sebep olurlar. Örnek olarak suyun donması, demirin erimesi, kağıdın yırtılması, camın kırılmasını verebiliriz. Bir maddenin tanecik yapısında değişikliğe sebep olan değişimlere ise kimyasal değişim denilmektedir. Kimyasal değişime uğrayan maddenin atom ve molekül yapısı ise tamamen değişmektedir. Bu nedenle ortaya yeni maddeler çıkmaktadır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Yanma, mayalanma, pişme, küflenme, kızartılma, solunum, sindirim, paslanma gibi olaylar kimyasal değişimlere neden olurlar. Örnek olarak kağıdın yanması, yemeğin pişmesi, etin pişirilmesi,  sütten peynir elde edilmesi, sebzelerden turşu yapılması, bitkilerin fotosentez yapması verebiliriz.  Maddenin fiziksel ve kimyasal değişimlerinden yola çıkarak sebzelerin doğrandıktan ve pişirildikten sonra meydana gelen özellikleri şöyledir. Sebzeler doğranırken fiziksel değişime uğradıkları için iç yapısında bir değişme meydana gelmez, şekil ve dış yapısında ancak bir değişiklik meydana gelir, özellikleri aynı kalır. Sebzeler pişerken ise kimyasal bir değişime uğradığı için değişime uğrar. Pişme olayı kimyasal bir değişmedir. Çünkü; sebzenin iç yapısında bir değişme meydana gelir. Özetle; sebzeler doğranınca fiziksel değişime uğrar, pişerken ise kimyasal değişime uğrar.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz Oy Verilmemiş)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir