ABD’nin hangi doğal kaynakları, ülke ekonomisinin gelişimine katkı sağlamıştır?

ABD’nin hangi doğal kaynakları, ülke ekonomisinin gelişimine katkı sağlamıştır?

ABD Kuzey Amerika’da yer alır. Kuzeyinde Kanada, güneyinde ise Meksika ile komşu olan ABD’nin doğusunda Atlas okyanusu, batısında ise Pasifik okyanusu bulunur.

Coğrafi keşifler esnasında Kristof Kolomb tarafından Hindistan sanılarak keşfedilen Amerika, yüz ölçüm olarak dünyanın en büyük dördüncü ülkesi, 326 milyon nüfusuyla da dünyanın en çok nüfusu olan üçüncü ülkesidir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Yaklaşık 9 milyon km2 gibi büyük bir alana yayılan ABD, yeraltı ve yerüstü zenginlikleri de oldukça fazla olan bir ülkedir. Pek çok yeraltı zenginliğinde rezerv olarak dünya da ilk sırada yer alan ABD bu yeraltı kaynaklarının etkisiyle dünyanın en büyük ekonomisi olmuştur.

Coğrafi keşiflerin ardından dünyanın değişik yerlerinden göç almaya başlayan Amerika kıtası, sanayi devriminden sonra buharlı gemilerin çalışmaya başlamasıyla büyük göç dalgalarıyla nüfusu sürekli artan bir kıta olmuştur. ABD’de bu göçlerden payını alarak sürekli büyüyen, yeraltı zenginliklerini de kullanarak büyük bir ekonomi olmayı başaran bir ülke olmuştur.

 

ABD’de özellikle petrol ve kömür rezervleri oldukça fazladır. Sanayi devriminin ilk dönemlerinde temel enerji kaynağını kömürdü. Özellikle Appalaş dağları ve çevresinde ki kömür kaynakları ABD sanayisinin gelişmesine neden olmuştur. Petrol devriminin başladığı ve ilk petrol kuyularının açıldığı ülke olan ABD, hızla sanayileşerek dünyanın en büyük ekonomisi olmuştur.

Altın, bakır, kömür, petrol rezervleri oldukça fazla olan ABD ayrıca yerüstü zenginlikleri bakımından da oldukça şanslıdır. Ülkede yer alan büyük göller ve ülkenin pek çok yerine yayılmış olan büyük nehirler ülke ekonomisinin gelişmesinde oldukça önemli rol oynamıştır.

Üzerinde taşıma ve ulaşım ve taşıma yapılabilen Mississippi, Colorado, Arkansas, Missouri, Ohio gibi nehirler ülke içlerine kadar taşıma ve ulaşım sağlayan önemli suyollarıdır.  Superior, Michigan, Erie, Ontario ve Huron gölleri de hem balıkçılık hem tatlı su kaynağı hem de ulaşım açısından önemli göllerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir