Abdestin niçin ve nasıl alındığını aile büyüklerinizle konuşup öğreniniz.

Abdestin niçin ve nasıl alındığını aile büyüklerinizle konuşup öğreniniz.

Namaz kılmadan önce namaza hazırlık yapılması gerekir. Bu hazırlıkların başında hiç şüphesiz abdest almak gelir. Çünkü abdest almak namaz kılmanın şartıdır, yani abdestsiz namaz olmaz, abdest almak farzdır. Bundan dolayı namaz abdestini eksiksiz ve doğru bir şekilde almak önemlidir.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Abdest, dilimize Farsça dilinden geçmiş bir kelimedir. Türkçe olarak “el suyu” anlamına gelmektedir. Abdestin dört tane farzı vardır. Bunlardan birincisi yüzü tüy bitimlerine kadar yıkamak, ikincisi kolları dirsekler ile beraber yıkamak. Üçüncüsü, başın dörtte birini mesh etmek. Dördüncüsü ise ayakları topuklarıyla beraber yıkamaktır. Farz ve sünnete uygun olarak abdest şu şekilde alınmalıdır. İlk olarak niyet edilir, eller parmaklar ovuşturularak yıkanır. İkinci olarak ise sağ avuca su alınır ve üç defa ağza, üç defa da buruna su verilir. Sonrasında yüz yıkanır. Yüz yıkandıktan sonra kollar dirsekler ile beraber yıkanır. Başın dörtte biri mesh edilir ve daha sonra kulakların içi ile boyun mesh edilir. Son olarak ise ayaklar topuklar ile beraber yıkanır, böylece abdest alma işi tamamlanmış olur.

 

Abdest kişinin maddi ve manevi kirlerden arınması anlamına gelmektedir. Abdest alan kişinin hem bedenindeki kirler temizlenir hem de manevi olarak kirlerden arınır. Peygamberimizin söylediğine göre, abdest alan bir kişinin bedeninden sular akıp gittiği gibi, günahlar da akıp gider. Bundan dolayı abdest Müslümanlar için kirlerden ve günahlardan arınma noktasında çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.