A4 kağıdına paragrafın sizde uyandırdığı düşünceleri anlatan bir yazı yazınız.

Aşağıdaki paragraftan yola çıkarak A4 kağıdına paragrafın sizde uyandırdığı düşünceleri anlatan bir yazı yazınız.

(Bir şey yap… Güzel olsun. Çok mu zor? O vakit güzel bir şey söyle. Dilin mi dönmüyor? Güzel bir şey gör. Veya Beceremez misin? Öyleyse güzel bir şeye başla Ama hep güzel şeyler olsun. Şems-i Tebrizî )

İnsanın hayat macerası içerisinde hem mutlu olması hem de başkalarını mutlu edebilmesi ve iyi bir insan olarak var olabilmesi kendi elinde olan bir şeydir.  Kişi isterse hem kendini değiştirir ve güzelleştirir hem de etrafındaki herkesi uyararak ve onlara doğruyu göstererek güzelleştirebilir. Güzellik ve çirkinlik kavramları kişilerin hayatlarındaki yaptıkları tavırları ve davranışlara göre şekillenmektedir. Hayata biz güzellik penceresinden bakmalıyız. Her zaman güzel olanı temiz olanı yapmaya çalışmalıyız. Her zaman güzel olanı görmeliyiz ve her zaman güzel bir söz söylemeliyiz.Tabiat insanlara eşlik eder.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Her fırsatta iyi şeyler ve güzel şeyler yapmaya çalışmalıyız. Bazen bu elimizden gelmeyebilir. O zaman da güzel sözler söyleyerek etrafımızda ışıklar saçabiliriz. Başkalarını mutlu edebiliriz. Bu güzel sözlerle ya da güzel şeyler görmeye çalışabiliriz. İnsanlardaki eksiklikleri değilde insanların bize kattığı o iyilikleri insanların etrafına kattığı güzellikleri görmeye çalışabiliriz. Ama ne olursa olsun her zaman için güzel olanı seçmeli ve güzel olana yönelmeliyiz.

İnsan bu dünyaya ilk geldiğinde kusursuz ve güzel bir yaratılış ile gelmiştir. Allah’ın kanunları çerçevesinde yeryüzünde gördüğümüz her türlü canlı ve cansız varlık kusursuz bir denge üzere ve güzellikler üzerine yaratılmıştır. Etrafa baktığımızda her zaman için bomboş bir alanda sadece masmavi bir gökyüzü ve tüm güzelliğini seyredebiliriz. Bunların hepsi hem bizim bakış açımız hem de kainatın yaratılışının aslında temelleridir. Güzellik üzerine yaratılan bir dünya üzerinde elimizden geldiğince başkalarına da güzellik yaymalıyız. Bunu yapamıyorsak bile en azından güzel bir başlangıç yapabiliriz. Güzel bir şeyler yapmaya niyet edebiliriz. İnsanlara iyilikte bulunmak için kendimize bugün söz verebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir