9. Sınıfta Kalma var mı? 2019

Bir öğrenci liseye başladığında onun için bambaşka bir dünya başlar. Artık çocukluk bitmiştir ve gençliğe ilk adımlarını atan öğrenciler bazı soru ve sorunlarla karşımıza çıkmaktadırlar.

Bunlardan en önemlilerinden bir tanesi de sınıfta kalma sorunudur. 9. Sınıf öğrencileri devamsızlık sebebiyle veya zayıf notları olması sebebiyle sınıfta kalıp kalmayacaklarını merak etmektedirler. Liseye başlayana kadar sınıfta kalma korkusu yaşamadan öğrenimlerini sürdüren öğrenciler için liseye başlamalarıyla birlikte sınıf geçme şartları da değişmektedir.

Evet, sorunuzun cevabı evet. 9. Sınıfta kalma var. Şimdi gelelim hangi şartlarda sınıfta kalabilirsiniz.

1- Eğer 10 günden daha fazla süre özürsüz olarak devamsızlık yaptıysanız sınıfta kalırsınız.

2- Eğer 20 günden daha fazla süre özürlü olarak devamsızlık yaptıysanız sınıfta kalırsınız.

Not: Bu sürelerden herhangi bir tanesini aşarsanız sınıfta kalırsınız. Bazı öğrenciler bu süreyi toplam 30 gün olarak düşünmekte ve yanlışa düşmektedirler.

Sınav puanları sonucu sınıfı geçip geçemeyeceğinize de aşağıdaki yönetmelik maddesini okuyarak karar verebilirsiniz.

MADDE 56- (1) Öğrencinin, ders yılı sonunda herhangi bir dersten başarılı
sayılabilmesi için;
a) İki dönem puanının aritmetik ortalamasının en az 50 veya birinci dönem puanı ne olursa olsun ikinci dönem puanının en az 70,
b) İşletmelerde beceri eğitimi gören öğrencilerin, beceri sınavı puanı en az 50 olmak kaydıyla birinci ve ikinci dönem puanları ile beceri sınav puanının aritmetik ortalamasının en az 50 veya beceri sınav puanının 70 olması gerekir.

Özetle sınıfı geçebilmeniz için tüm derslerinizin sınav puanlarının ortalaması 50 yi geçmesi gerekmektedir. Aksi taktirde sınıfta kalırsınız.

9. Sınıf öğrencileri ve velileri sınıfta kalma veya geçme ile ilgili sorularını sayfanın altındaki “YORUM” kutucuğundan bizlere gönderebilirsiniz. Öğretmen ve idareci kadromuz en geç 24 saat içerisinde sorunuza cevap verecektir.

Sorunuzu gönderdikten sonra 10 dakika ara ile sayfayı yenileyerek (f5) sorunuza cevap verilip verilmediğini kontrol edebilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz Oy Verilmemiş)
Loading...

“9. Sınıfta Kalma var mı? 2019” için 61 yanıt

 1. yani diyelim ki edebiyat dersinin 1.dönem ortalaması ile 2.dönem ortalaması 50 veya üstüyse o dersten kalmıyorum değil mi.bide 1.dönem ortalaması 50 altı olursa kalıyor muyum ? cevaplarsanız sevinirim.

 2. iyi günler oğlum lise birinci sınıfta okumakta birinci dönem bir dersten kalıyor ikinci dönem bu dersin ortalamsı ne olması gerekir.

 3. 9. Sınıfa gidiyorum edebiyatım 35 ilk dönem
  2. Dönem de yükseltirsem sorumluluk sınavına girmeme gerek kalmaz dimi?

 4. Ilk dönem 4 dersten kalıyorum ortalamam 50nin üstünde geçer miyim ?

  2.dönem 3 zayıfım daha olursa sınıfta mı kalırım ?

 5. 9.sınıfım 1.dönem ortalamam 50’nin üstünde ama 4 tane 50 den aşağı düşük notum var edebiyatta 50 aşağısı 2.dönemde 50 üstü olursa ortalamam kalırmıyım?

 6. benim iki dersim 50 nin altı (edebiyat ve tarih) ama ortalamam 63 ne olur
  sinifta kalirmiyim veya herhangi bi sınava girermiyim

 7. Simdi benim matematiğim 47.25 yil sonu ortalamam matematik için 50 den assagi olursa ne olur sorumluluğa girermiyim

 8. 1. Dönem ortalamam 74 biyolojiden kaldım bu yüzden belge alamadım 2. Dönemde biyolojiden kalırsam sınıfta kalırmıyım.

 9. Meraba iyi günler benim oglumun 1.dönem ortalaması 46 6 dersten kalmış 2 . dönem 56 ortalaması olursa sınıfı geçer degilmi???

 10. Hoca m 7 zayıfım var birinci dönem ortalam 45 ikinci dönem 60yaparsam gecermiyim ve 10 devamsızligim var mimar sinan meslek teyim hocam

 11. Hocam benim 1.dönem ortalamam 40.51 2.ci dönem için 60 yaparsam ve edebiyattan 50 alırsam geçer miyim biraz zor gibi geliyor 60 stres basdı 😀

 12. Hocam benim 1.dönem ortalamam 40.51 2.ci dönem için 60 yaparsam ve edebiyattan 50 alırsam geçer miyim biraz zor gibi geliyor stres basdı 😀 ya yapamazsam diye

 13. Ortalamam 70 düştü ama matematiğim 27 ve biyolojim 43’tü. İkinci dönem biyolojimi düzeltebilirom belki ama matematiğimi düzeltmem çok zor. Diğer tüm derslerim 65 üstü. Kalır mıyım?

 14. Hocam merhaba benim toplam 7 zayıfım var. Edebiyatım 68.75 6-7 zayıfım var bu dönemde 4 zayıfım falan olsa sınıf geçermiyim. 1.DÖNEM ORTALAMAM: 56 Açıkçası şu madde canımı sıktı;
  Ders yılı sonunda her bir dersten iki dönem puanı bulunmak kaydıyla doğrudan sınıfını geçemeyen öğrencilerden; bir sınıfta başarısız ders sayısı en fazla 3 ders olanlar sorumlu olarak sınıflarını geçer. Ancak alt sınıflar da dâhil toplam 6 dersten fazla başarısız dersi bulunanlar sınıf tekrar eder. Nakil ve geçişler nedeniyle ortaya çıkan sorumlu dersler bu sayıya dâhil edilmez.

 15. Ben bir yıl kaldım dokuzu 2.ye okuyorum. 9 tane zayıfım var edebiyattan geçip ortalamayı da 50 nin üstünde yaparsam geçermiyim?

 16. 9. sınıftayım ve edebiyat dahil 6 dersten kaldım. birinci dönem sonu ortalamam 63’tü. Edebiyat ortalamam da 45ti. edebiyatı düzeltirsem geçiyor muyum?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir