23 Nisan denilince aklımıza ne geliyor?

23 Nisan denilince aklımıza ne geliyor?

23 Nisan ülkemiz için birçok önemli olaya tanıklık etmiştir. Ülkemizin bağımsızlığının bir göstergesi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi, 23 Nisan 1920 yılında açılmış ve bu tarihte milletimiz, egemenliğini ilan etmiştir. Atatürk , “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. “  sözüyle de milli egemenliğin önemini bir kez daha vurgulamıştır.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

1924 yılında Ulusal Egemenlik Bayramı olarak kutlanılan 23 Nisan, 1929 yılında çocuk bayramı olarak da kutlanmaya başlandı. Ulu Önder Atatürk tarafından çocuklarımıza armağan edilmiş olan bu günü, her yıl neşeyle, sevgiyle kutluyoruz. Atatürk bu özel günde, ülkemizin geleceği olan çocuklarımızı korumamızın ne denli önemli olduğunu bizlere bir kez daha hatırlatmaktadır. Dünya üzerinde çocuklara bir günü armağan eden ilk ve tek ülke Türkiye’dir. Daha sonra 6 ülkenin katılımıyla ulusal bir kimlik kazanan 23 Nisan, her yıl 40 ve üzeri yabancı ülkeden çocukların katılımıyla da ülkemizde kutlanıyor. Bu özel günde, şenlikler, yarışmalar, müze gezileri, tiyatro etkinlikleri spor müsabakaları ve çocukları mutlu edecek birçok güzel etkinlik ile onları ödüllendirmeliyiz. Bugünün çocukları olanların yarın büyüyerek ülkeye faydalı bireyler olması, devlet ve millet iradesinde çalışacak olmaları, aslında onların büyük titizlikle yetiştirilmelerinin ne denli önemli olduğunu bizlere göstermektedir.

Atatürk , “Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz.” sözüyle de geleceğin mimarlarının çocuklarımız olduğunu bir kez daha vurgulamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.