2018-2019 12. Sınıf Arapça Proje Ödevi Konuları

1- İnsan vücudu çizerek organların yanına sadece Arapça karşılıklarını yazınız.

2- Çarşıda bulunan esnaf veya farklı kurumlara ait mekanların tabelalarını orijinal resimden kopya ederek Türkçe ve Arapça hiçbir ekleme yapmaksızın sadece resimler gösterimi şeklinde geniş bir fon üzerinde hazırlayınız. (Kuaför, eczane, market, oto yıkama, emlakçı, lokanta, belediye, banka vb tabela yazıları)

3- Evcil olan ve olmayan tüm kuş türlerinin ve kanatlı varlıkların resimlerini çizerek veya yapıştırarak sadece Arapça karşılıklarını yazınız.

4- Bir ev ortamı çizilerek tüm odalar ve içindeki temel eşyalar resimler ve arapça karşılıkları ile belirtilecek.

5- Bir sınıf ortamı çizilerek içindeki temel eşyalar resimler ve Arapça karşılıkları ile belirtilecek.

6- Günlük hayatta kullanılan temel eşyaları resimler ve Arapça karşılıkları ile birlikte yazınız.

7- Çarpım tablosunu Arapça rakamlar kullanarak 1-100 arası bölümler halinde hazırlayınız.

8- Kendi ailenizin, çok geniş bir akraba örgüsü içerisinde soy ağacını hazırlayınız.
Açıklama : geniş bir fon kağıdı üzerinde özellikle küçük ve büyük kadın erkek resimleri kullanarak Türkçe ve Arapça karşılıkları ile birlikte yazınız.

9- Devlet ve hükümet yönetimini; Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Bakanlar şeklinde, gerçek resimler ve isimler kullanarak veya ilgili Bakanlığı ilgili resimler ve Arapça karşılıkları ile birlikte hazırlayınız.
Açıklama : Mesela Milli Eğitim Bakanlığının ifadesi olarak bir okul resmi, sanayi bakanlığının ifadesi olarak bir fabrika resmi kullanabilirsiniz. Ayrıca birden fazla Arapça karşılığı olan bakanlıkların farklı ifadelerini de yazınız.

10- Mekan/Yer zarflarını resimler ve eşyalar şeklinde Arapça cümlelerle yazarak gösteriniz.
Açıklama : Mesela “üstünde” zarfını ifade ederken bir masa ve üstünde kitap, kalem, silgi vb. eşya resimleri çizilebilirsiniz ve bu görüntüyü üç farklı cümle halinde kullanınız. Ayrıca yer zarfı olan bu kelimeleri cümleler içinde renkli olarak belirtiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.