2018-2019 11. Sınıf Arapça Proje Ödevi Konuları

1- Tıp alanında var olan her bölümün doktoru ve sağlık kuruluşlarında çalışan görevliler resim ve Türkçe ve Arapça karşılıkları şeklinde gösterilecek.
Açıklama : Mesela hemşire, hastabakıcı, sağlık memuru, doktor, diş hekimi, pratisyen hekim, Op.dr. , Psikiyatrist, Çocuk hastalıkları doktoru, Kbb doktoru vb uzmanlık alanlarıyla beraber ilgili bir resim ile gösterilip altına karşılığı yazılacak

2- Mümkün olduğunca çok sayıda temel meslek resimleri yapılıp, altına ilgili resmin ifade etiği mesleğin adı Türkçe ve Arapça olarak yazılacak. Meslek yazısının alt bölümünde de ilgili meslek adı bir cümle halinde ifade edilecek.
Açıklama : Mesela bir terzi resmi çizilip, altına Türkçe ve Arapçası yazılır ve bu yazının alt bölümüne de o meslekle ilgi olarak “Terzi elbise diker” vb. Arapça bir cümle yazılır ve bu cümlenin Türkçe karşılığı yazılmayabilir.

3- Büyük bir manav resmi ve içinde manavda bulunması muhtemel her sebze ve meyve resmini çizip yanına (Türkçesini yazmadan) Arapça karşılıklarını yazınız.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

4- Geniş bir mutfak resmi çizip, bir mutfakta bulunması gereken her alet ve edevatı resim ve yazı ile gösteriniz. (Türkçelerini kullanmadan sadece Arapça olarak yazınız)

5- Bir öğrencinin kalemliğinde, çantasında, sınıfında veya okulunda bulunan her eğitim araç ve gerecini resim ve Arapça karşılıkları şeklinde gösteriniz.
Açıklama : Bu çalışmada sınıf, koridor, kütüphane vb mekan/yer isimleri değil, kalem, kitap, dergi, saat, masa, cetvel, silgi, masa, sıra vb somut olan her nesnenin adını ve resmini kullanınız.

6- Farklı fiilleri/eylemleri ifade eden resimler çizerek veya yapıştırarak her resmin altına ifade ettiği anlamı Arapça muzari fiil / şimdiki zaman halinde yazınız.

7- Geniş bir bakkal dükkanı veya market resmi çizip içinde bulunan değişik türdeki gıda veya eşya türü nesneleri Türkçeleri olmaksızın Arapça olarak yazınız.

8- Geniş bir fon kağıdı üzerine rakamları Arapça gösterilen saatle çizerek günün her saatini tam, buçuk, çeyrek var ve çeyrek geçiyor şeklinde resim ve yazı ile belirtiniz.
Açıklama : Kartonun üst kısmına tüm rakamlarla tam saatler, alt kısmına buçuklu saatler, en alt kısma önce çeyrek var ve sonra çeyrek geçiyor ifadelerini resimler ve altına cümleler ile yazarak gösteriniz.

9- Tüm giysi türlerini çizerek veya resim yapıştırarak ilgili resmin altına Türkçe ve Arapça karşılıklarını yazınız.

10- Tüm gıda (yiyecek-içecek) türlerini çizerek veya resim yapıştırarak ilgili resmin altına Türkçe ve Arapça karşılıklarını yazınız.

11- Tüm spor dallarını çizerek veya resim yapıştırarak altına Türkçe ve Arapça karşılıklarını yazınız.

12- Geniş bir bahçe ve bol ağaç resimleri ve her ağacın üzerine bir veya birkaç meyve resmi çizerek ağacın yer aldığı alan içine elma ağacı, limon ağacı vb. şekillerde Arapça karşılıklarını yazınız.

13- Gök ve yer ortamını (doğal ortam) çizerek veya resim yapıştırarak sadece Arapça karşılıklarını yazınız.
Açıklama : Mesela gökyüzü, güneş, ay, yıldız, gezegenler, gökkuşağı, deniz, göl, volkan, sahil, kaya, orman, su, şelale, dağ, taş, kaya, nehir, vad,, tepe, çöl, tarla, yağmur, kar vb resimler ve isimler.

14- Tüm evcil hayvanların resimlerini çizerek ve yapıştırarak altına sadece Arapça karşılıklarını yazınız.

15- Tüm vahşi hayvanların resimlerini çizerek ve yapıştırarak altına sadece Arapça karşılıklarını yazınız.

16- Elektrikli ve elektronik cihazların özellikle çok kullanılanlarının resimlerini çizerek veya yapıştırarak Türkçe ve Arapça karşılıklarını yazınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.