19 Mayıs’ta neden bayram yapıyoruz?

19 Mayıs’ta neden bayram yapıyoruz?

19 Mayıs 1919 tüm yurtta Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanır. Ulusal bağımsızlığımızın simgesi olan bayrağımızın daha özgür bir şekilde Türk topraklarında dalgalanmasına bir başlangıç olmaktadır. İleride yaşanacak Kurtuluş Savaşı mücadelesi ile de bütün halk hep beraber seferberliğe girerek şanlı bir direniş gerçekleştirecektir.

Atatürk 19 Mayıs günü düşman güçlerine karşı Kurtuluş mücadelesini başlatabilmek için tam da 19 Mayıs günü Bandırma vapuru ile Samsun’a çıkmıştır. Bu da Türk Cumhuriyetinin kurulmasında ilk adımdır. Vatanın ve milletin düşman güçlerinden kurtularak tam bağımsız ve özgür bir ulus oluşturulmasındaki ilk çıkış bu bayramın ilan edildiği günde yaşanmıştır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Bugünü coşku ve heyecanla kutlamamızın sebebi de Atatürk’ün bize sunmak istediği bu güzel vatan için yaptığı mücadeleye verdiğimiz kıymettir. Kurtuluş Savaşının başlatılmasında ilk basamak olan 19 Mayıs günü ülkemizde hala bugünde coşku ve heyecan ile gurur duyularak anılmaya devam etmektedir.

Bugünü Atatürk Türk gençlerine armağan etmiştir. Spora önem veren ve destekleyen Atatürk bu isim ile her yıl bugün kutlanmasını yasallaştırmıştır. Vatanın ve milletin geleceğinin genç nesilde gizli olduğunu bilen ve bu şuurda gençlerin yetişmesi için çabalayan Atatürk bu sebeple bu bayramı gençlere armağan etmiştir. Ona göre genç nesil birer cevherdir. Ve o bir konuşmasında; “Ben sporcunun zeki, çevik ve ahlaklı olanını severim.” diyerekte spora ve gençliğe dair verdiği önemi bir kez daha dile getirmiştir.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.