İslam İş Birliği Teşkilatının Türkiye’nin çağrısıyla toplanarak

İslam İş Birliği Teşkilatının Türkiye’nin çağrısıyla toplanarak Kudüs e yönelik karar almasını Türkiye’nin uluslararası rolleri açısından değerlendiriniz.

ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan etmesinin ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Ersoğan 13 Aralık 2017 tarihinde İslam İşbirliği Teşkilatını İstanbul’da olağanüstü toplantıya çağırdı. İslam İşbirliği Teşkilatı’nın bu olağanüstü zirvesinin karar bildirgesinde, Doğu Kudüs Filistin in başkenti olarak tanındı, ABD Başkanı Trump’ın kararı kınandı ve Filistin ‘i tanıyoruz mesajı verildi.

Bu zirve Arap dünyasındaki parçalanmanın aksine İslam dünyasının birlik ve beraberlik içinde hareket etmeye vesile olmuştur. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve Türkiye’nin yönlendirmesi ile toplanan İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi ile  Türkiye’nin bölgesel ve uluslararası alandaki gücü en üst noktaya çıkmıştır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Türkiye’nin başkanlığında ve İslami İş Birliği Teşkilatına üye ülkelerin katıldığı olağanüstü zirve ABD ye ve ABD Başkanı Trump’a ‘sizin kararlarınız bizim için bir hiçtir’ denilmiştir. Böylece ABD ve İsrail ‘in, Kudüs ve çevresindeki coğrafyada tek başına söz sahibi olamayacağı, Türkiye’nin ve İİT ye üye ülkelerin buna karşı çıkacağı açıkça belirtilmiştir.

Türkiye, bu zirve ile İslam dünyasını birlik içinde toplamayı başarmıştır. Türkiye, ABD Başkanı Trump ın, Kudüs ü İsrail in başkent ilan etmesinden sonra bu kararını kınayan tek İslam ülkesidir.

Türkiye bu zirvede alınan kararda önderlik yaptığı gibi; İslam dünyasının lideri olduğunu da tüm dünyaya göstermiş oldu. Zirvenin merkezinde Türkiye gösterilmekte ve Türkiye’nin çağrısı ile bu zirvenin toplanması büyük önem kazanmaktadır. Zirve kendini dünya hakimi olarak düşünen Trump’a tepki zirvesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir