11. Sınıfta Kalma var mı? 2019

Bir öğrenci liseye başladığında onun için bambaşka bir dünya başlar. Artık çocukluk bitmiştir ve gençliğe ilk adımlarını atan öğrenciler bazı soru ve sorunlarla karşımıza çıkmaktadırlar.

Bunlardan en önemlilerinden bir tanesi de sınıfta kalma sorunudur. 11. Sınıf öğrencileri devamsızlık sebebiyle veya zayıf notları olması sebebiyle sınıfta kalıp kalmayacaklarını merak etmektedirler. Liseye başlayana kadar sınıfta kalma korkusu yaşamadan öğrenimlerini sürdüren öğrenciler için liseye başlamalarıyla birlikte sınıf geçme şartları da değişmektedir.

Evet, sorunuzun cevabı evet. 11. Sınıfta kalma var. Şimdi gelelim hangi şartlarda sınıfta kalabilirsiniz.

1- Eğer 10 günden daha fazla süre özürsüz olarak devamsızlık yaptıysanız sınıfta kalırsınız.

2- Eğer 20 günden daha fazla süre özürlü olarak devamsızlık yaptıysanız sınıfta kalırsınız.

Not: Bu sürelerden herhangi bir tanesini aşarsanız sınıfta kalırsınız. Bazı öğrenciler bu süreyi toplam 30 gün olarak düşünmekte ve yanlışa düşmektedirler.

Sınav puanları sonucu sınıfı geçip geçemeyeceğinize de aşağıdaki yönetmelik maddesini okuyarak karar verebilirsiniz.

MADDE 56- (1) Öğrencinin, ders yılı sonunda herhangi bir dersten başarılı
sayılabilmesi için;
a) İki dönem puanının aritmetik ortalamasının en az 50 veya birinci dönem puanı ne olursa olsun ikinci dönem puanının en az 70,
b) İşletmelerde beceri eğitimi gören öğrencilerin, beceri sınavı puanı en az 50 olmak kaydıyla birinci ve ikinci dönem puanları ile beceri sınav puanının aritmetik ortalamasının en az 50 veya beceri sınav puanının 70 olması gerekir.

Özetle sınıfı geçebilmeniz için tüm derslerinizin sınav puanlarının ortalaması 50 yi geçmesi gerekmektedir. Aksi taktirde sınıfta kalırsınız.

11. Sınıf öğrencileri ve velileri sınıfta kalma veya geçme ile ilgili sorularını sayfanın altındaki “YORUM” kutucuğundan bizlere gönderebilirsiniz. Öğretmen ve idareci kadromuz en geç 24 saat içerisinde sorunuza cevap verecektir.

Sorunuzu gönderdikten sonra 10 dakika ara ile sayfayı yenileyerek (f5) sorunuza cevap verilip verilmediğini kontrol edebilirsiniz.

“11. Sınıfta Kalma var mı? 2019” için 11 yanıt

  1. 1. Donem ortalamam 49.2
    2. Donem ortalamam 38.5(daha ikinci sınavlar olmadı)
    Sizce kalirmiyim gecermiyim ve 11
    Sınıfım

  2. Merhaba saygıdeğer idareciler ve öğretmenlerim sizden önemli bir konu hakkında bilgi edinmek istiyorum Ben meslek lisesinde okurken 9. sınıfı devamsızlıktan ötürü bir kere tekrarlamıştım sonrasında 11.sınıfa kadar geçtim.11. sınıfın ortalarında kaydımı özel okula aldırdım sonra ordada 2. dönemin ortalarıda okula gitmeyi bıraktım sonra pişman olup okulun son günü geri döndüm ve müdürüme devam etmek istediğimi söyledim ve ona bir şekilde beni geçirebilirmi diye sordum bunun imkansız olduğunu söyledi fakat sınıf tekrarı yapabilirsin dedi ben meslek lisesindeyken 9 da bir kere tekrarladığımı söyledim ancak müdür sorun olmıyacağını tekrar yapabileceğimi söyledi sizce böyle birşey olabilir mi yoksa müdür bana doğruları söylemedi mi yardımcı olursanız sevinirim..:)

  3. Ortalamalarım iyi ancak 11. sinif fizikten kalıyorum ikinci donemde fizikten kalsam sinifta kalirmiyim genel ortalamam yüksek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.