1. Sınıf Okuma Yazma Oyunları

1. Keseden Kağıt Çekme: İçinde önceden hazırlanmış ses, hece ya da sözcük bulunan kağıtları çekerek okuma.
2. Boyalarla Yazma: Boş kağıtlara boyalarla yazma.
3. Ders Tahtasına Atış: Kutucuklara bölünmüş ve her kutuda farklı bir ses, hece, sözcük yazılmış ders tahtasına tebeşirle atış yaparak, isabet eden kutuyu okuma.
4. Tebeşir İle Yazma: Yere ya da duvara yazma
5. Birbirini Yoklama: Her iki öğrenci farklı bir harf-hece-sözcük-cümle yazar. Yanındaki arkadaşı bunu okumaya çalışır.
6. Kral ve Kraliçeler: Okuma yazma çalışmalarında ilerledikçe oluşturulan sözcükler farklı kağıtlara yazılır. Bir saç bandı alından geçecek şekilde takılır, kağıtlar bu saç bandına tutturulur. Öğrenciler birbiriyle bu sözcüklere bakarak selamlaşır. Örnek: “Merhaba atlet hanım, nasılsınız mısır bey?” İki saç bandıyla tüm sınıfa sırayla yaptırılabilir. Tüm sınıfa bant takarak ya da yakasına iliştirerek de oyun oynatılabilir.
7. İsmimde Var: Yeni öğrenilen harf, hangi öğrencide varsa, o öğrenciye yaka kartı hazırlanır. İri puntolarla adı yazılır, öğrenilen harf farklı renkle yazılır. Dilediği kadar bu kartı takabileceği söylenir.
8. Bovling: Üstüne farklı isimler yazılmış kum dolu plastik şişeler öğrenciden 3-5 metre ileriye yan yana dizilir. Öğrenci topla hangi şişeleri devirdiyse onları okur.
9. Sırtıma Yaz: Sadece harf kullanılan bu oyunda sıra arkadaşları sırayla birbirinin sırtına bir harf yazar. Baştan kurallar belirlenir. “5 kere yazma hakkı var, bilemediğinde yeniden harf yazma hakkı kazanılır, yalnızca küçük harf kullanılır, ebenin 5 tahmin hakkı vardır.” Gibi.
10. Çamaşır Hırsızı: Sınıfın karşılıklı iki duvarına ip gerilir. A4 kağıtları ikiye kesilerek bu kağıtlara çeşitli harf-hece-sözcükler yazılır. Mandallarla ipe asılır. Öğrenciler ipten bu çamaşırları almaya çalışır. Aldıklarını okurlar.
11. Harfin Sahibi: Kendinden yapışkanlı kağıtlara çeşitli harfler yazılır. Her öğrenciye birer üçer dağıtılır. Süre başladığında o harf kimdeyse ya da hangi eşyadaysa onun üzerine yapıştırılmalıdır. (Yapışkanlı kağıt yerine dışından kendi üstüne dolanmış koli bantları da kullanılabilir.)
12. Eşini Bul: Sınıf iki gruba ayrılır. Birbirlerine göstermeden, her bir öğrenciye bir kart dağıtılır. Aynı sözcük iki kere yazılmıştır. Süre başladığında her öğrenci kartının diğer eşini bulup kol kola girer ve sıraya geçer. Sona kalan öğrenciler ufak cezalar alır.
13. Eşinle Yarış: Sınıf denk olacak şekilde iki gruba bölünür. Her gruba aynı sözcüklerin yazılı olduğu kartlar dağıtılır. Öğretmen “atlet” dediği anda her iki gruptaki atlet kağıdını alan öğrenciler yarışmaya başlar. Bitiş noktasına şeker-çikolata konulabilir.
14. Ninemin Kuyruğu: 4-5 kişilik bu grup oyununda 10-12 kart (ya da daha fazlası) hazırlanır. Her sözcük ya da heceden iki karta yazılır. Kartlar karıştırılarak arkası kapalı bir şekilde masaya dizilir. Her öğrenci sırayla iki kart açar. Açtığı kartlar aynı olan öğrenci o iki kartı kazanmış olur. Bir kere daha açma hakkı kazanır. Oyunda amaç,
kartların yerini aklında tutmaktır.
15. Hangisinde Var: Projeksiyon ya da büyük resimler kullanılan bu çalışmada, öğrencilerin bir harfe odaklanması sağlanır. Gösterilen resimde o harf varsa alkış yaparlar. Yoksa elleriyle ağızlarını kapatırlar.
16. Cümleyi Kur: Tüm sınıf daire olur. Üç ebe ortada durur. Dairedeki her öğrencinin elinde bir sözcük vardır. Üç ebe üç kağıt alıp ortada buluşurlar. Bu sözcüklerle cümle oluşup oluşmadığına bakarlar. Olmadıysa gidip başka bir kağıt alırlar.En az kağıtla cümle kuran öğrenci grubu ödüllendirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir